Janusz Strzelczyk

Częstochowa: oszuści na wnuczka, policjanta, hydraulika. Dlatego jest akcja "Bądź bezpieczny, seniorze"

Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy rozdaje seniorom ulotki, broszury o zasadach bezpieczeństwa Fot. Janusz Strzelczyk Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy rozdaje seniorom ulotki, broszury o zasadach bezpieczeństwa
Janusz Strzelczyk

Akcja profilaktyczna prowadzona wśród seniorów przynosi wymierne efekty. Jest coraz mniej ofiar oszustów okradających starsze osoby metodą na wnuczka, hydraulika czy urzędnika.

W 2016 roku w Częstochowie odnotowano 37 oszustw metodą „na wnuczka” i „policjanta”. W ich wyniku wielu seniorów straciło oszczędności swojego życia. Rekordzista przekazał oszustom 65 tysięcy złotych. W ubiegłym roku było już lepiej. Do połowy grudnia 2017 roku do przekazania pieniędzy doszło tylko w 14 przypadkach.

To efekt prowadzonej w Częstochowie akcji „Bądź Bezpieczny Seniorze”, którą realizuje samorząd miasta, ZGM TBS i Komenda Miejska Policji.

Teraz rozpoczyna się kolejny etap akcji, tym razem pod hasłem „Bezpieczna Częstochowa”, bo akcja obejmuje seniorów, ale także młodzież i dzieci, które są zagrożone cyberprzemocą w internecie.

– Chcemy, by nasi seniorzy byli bezpieczni. W Częstochowie żyje ponad 40 tysięcy osób po 65. roku życia. Z myślą o nich realizujemy wiele działań: funkcjonuje m.in. Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów i kluby Senior+, realizujemy dedykowane im programy zdrowotne i zajęcia rekreacyjne, mamy Kartę Seniora i Kawiarenkę dla Seniora, rozpoczynamy program tele-opieki. Chcemy też działać prewencyjnie, by jak najwięcej osób starszych uniknęło zagrożeń – podkreśla prezydent.

– Dziś seniorzy wiedzą już, że policja nigdy nie prosi o wzięcie udziału w tajnej akcji czy o przekazanie komuś pieniędzy. A w przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy od razu odłożyć słuchawkę i wybrać numer alarmowy 997 lub 112 – zauważa komendant miejski policji w Częstochowie, młodszy inspektor Dariusz Atłasik.

W tym roku postanowiono kontynuować działania i rozszerzyć akcję. Przygotowano nową publikację - instrukcję jak ustrzec się oszustwa. Jest to „Abecadło Bezpieczeństwa Seniora” z szeregiem cennych rad, które mogą się przydać w różnych sytuacjach, w domu, banku, szpitalu, na ulicy, podczas rozmowy telefonicznej i w trakcie wyjazdów wakacyjnych.
W „Abecadle...” znaleźć można informacje o miejskich programach realizowanych dla seniorów oraz o innych udogodnieniach, które są dostępne dla najstarszych często-chowian.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.