Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Park na Lisińcu pełen atrakcji

Teren nad akwenami zostanie zagospodarowany. Powstanie między innymi pawilon z tarasem widokowym Fot. Fot. arc studio v13 Teren nad akwenami zostanie zagospodarowany. Powstanie między innymi pawilon z tarasem widokowym
Janusz Strzelczyk

Jeszcze w tym roku w Częstochowie w Parku Lisiniec przy zbiorniku Adriatyk będą prowadzone kompleksowe prace. Powstanie pawilon z tarasem widokowym, częścią gastronomiczną, plaża z morskiego piasku.

7 mln 650 tys. zł będzie kosztowała rewitalizacja Parku Wypoczynkowego Lisiniec w Częstochowie. Przetarg na tę inwestycję został właśnie rozstrzygnięty. Projekt, przygotowali architekci Paweł Niedzielski i Witold Rudecki ze Studia V13.

Jeszcze w tym roku prace będą prowadzone przy zbiorniku Adriatyku. Przetarg został już ogłoszony. To kolejny krok w przywracaniu Lisińca dla mieszkańców. Jak podkreśla wiceprezydent Częstochowy, Jarosław Marszałek, który od początku rewitalizacji Lisińca jest bardzo mocno zaangażowany w prace, ma to o być miejsce, gdzie mieszkańcy zrealizują swoje marzenia. Poprzez realizację tej inwestycji władze miasta chcą, aby park na Lisińcu służył mieszkańcom nie tylko w okresie letnim.

W ramach pierwszego etapu rewitalizacji Parku Lisiniec powstanie m.in. pawilon plażowy z tarasem widokowym, częścią gastronomiczną, sanitariatami, prysznicami i pomieszczeniami dla ratowników, bezpieczny akwen kąpielowy przy trzykrotnie powiększonej plaży, kładka dla pieszych nad kanałem łączącym Bałtyk z Adriatykiem, system pomostów, oświetlenie terenu (wraz z monitoringiem). Pojawią się również nowe ławki i zieleń, stojaki rowerowe oraz droga dojazdowa z pieszą aleją i parkingiem. W planach jest również zwiększenie do pięciu liczby kortów do tenisa ziemnego. Dzięki temu będzie można organizować tam imprezy rangi krajowej. Nad akwenem będzie plaża usypana z piasku przywiezionego znad morza.

– Cieszę się, że Lisiniec znów jest atrakcyjny – mówi Stefan Kozłowski, częstochowianin. – W dzieciństwie, latem, gdy była pogoda, przyjeżdżałem tutaj z rodzicami z innej dzielnicy. Ale potem Lisiniec zamienił się w miejsce gdzie nie było gospodarza. Było tam wręcz niebezpiecznie. Dobrze, że znów można tam wypoczywać i przybywa atrakcji.

Zasadnicze elementy zagospodarowania powstają staraniem miasta, które zainwestowało już m.in. ścieżki spacerowe, ławeczki, kosze, piaszczystą plażę, pomost czy wypożyczalnię sprzętu pływającego (prowadzoną przez MOSiR). Skatepark, plac zabaw dla dzieci i młodzieży oraz „piłkarzyki” powstały w ramach budżetu obywatelskiego. Z kolei dzięki prywatnym firmom w parku można już korzystać m.in. z kortów tenisowych, wake-parku, pola do mini-golfa i parku linowego „Dino Lino”.

Park Wypoczynkowy Lisiniec powstał przed ponad 40 laty. Teren dawnej kopalni gliny przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Lisiniec stał się miejscem ulubionego wypoczynku letniego częstochowian. Tak było do 2001 roku. Wtedy w Częstochowie zrodziły się pomysły zbudowania parku wodnego. Miał powstać na Lisińcu. Teren wydzierżawiono niemieckiej firmie Projektmanagement Schlesien, która miała wybudować aqua park.

Na 40 hektarach miał powstać zespół basenów z wodą o temperaturze 26 stopni Celsjusza. Nic z tego nie wyszło. Teren został zdewastowany. Teraz jest rewitalizowany, przywracany mieszkańcom. Prace związane z plażą i kąpieliskiem mają potrwać do 1 czerwca 2018 roku. Zasadnicze roboty będą odbywać się od jesieni do wiosny.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.