Częstochowa: pierwsza sesja nowej rady miasta

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: pierwsza sesja nowej rady miasta

Janusz Strzelczyk

Na pierwszej sesji częstochowskiej Rady Miasta wybrano jej przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Głosowania wygrała koalicja SLD i PO.

Przed czterema laty wybór przewodniczącego Rady Miasta trwał bardzo długo. Było kilka tur głosowanie. W poniedziałek 19 listopada, podczas inauguracyjnej sesji Rady Miasta nie było takich emocji. Jedynym kandydatem na przewodniczącego był Zdzisław Wolski z klubu SLD. To już będzie jego trzecia kadencja jako przewodniczącego. Radnym jest od 1994 roku. Jest lekarzem. W tajnym głosowaniu otrzymał 17 głosów, jeden był nieważny, 10 było przeciw. Układ sił w radzie to 12 mandatów SLD, 10 ma Prawo i Sprawiedliwość, 5 - Koalicja Obywatelska, 1 osoba to radna niezależna.

Po wyborach Zdzisław Wolski podziękował za wybór.

- Opozycja jest bardzo potrzebna - mówił tuż po wyborze. - Apeluję o nieprzekraczanie pewnych granic. Rada Miasta jest emanacją demokracji w mieście.

Więcej emocji było podczas wyborów wiceprzewodniczących rady. Zgłoszono cztery kandydatury, a zgodnie ze statutem rady może być trzech wiceprzewodniczących. Jedną kandydaturę zgłosił SLD - Ewelinę Balt, jedną PiS - Monikę Pohorecką, dwie KO, faktycznie PO - Jacka Krawczyka, Przemysława Wronę.

W głosowaniu wybrano Ewelinę Balt, Przemysława Wronę, Jacka Krawczyka. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie kryli rozczarowania.- Po raz pierwszy w historii częstochowskiej Rady Miasta drugi co do wielkości klub nie ma wiceprzewodniczącego rady - skomentował Piotr Wrona, przewodniczącego klubu radnych PiS. - Złamano standardy demokracji.

Przed głosowaniami radni i prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk złożyli ślubowanie. - Z obecnymi wiceprezydentami przedłużono umowy o pracę - mówił prezydent. - Trwają rozmowy koalicyjne.

W Częstochowie może być czterech wiceprezydentów. W Radzie Miasta koalicją tworzą SLD i Koalicja Obywatelska, czyli Platforma Obywatelska. Mają 17 radnych w 28-osobowej Radzie Miasta.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.