Częstochowa: PKP ogłosiły konkurs na koncepcję dworca. Do wygrania 66 tysięcy zł [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: PKP ogłosiły konkurs na koncepcję dworca. Do wygrania 66 tysięcy zł [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek

Polskie Koleje Państwowe SA we współpracy ze Stowarzyszeniem Architeków Polskich SARP w Częstochowie i Urzędem Miasta ogłosiły konkurs na koncepcję architektoniczną obejmującą Dworzec Częstochowa Główna oraz jego otoczenie.

PKP SA przymierza się do modernizacji i przebudowy Dworca Częstochowa Główna. PKP rozważało różne koncepcję m.in. tę najodważniejszą, w ramach której dworzec miał zostać wyburzony, a w jego miejsce miał powstać mniejszy obiekt.

Aby rozwiać wątpliwości PKP we współpracy z SARP i miastem ogłosiły przetarg koncepcję architektoniczną obejmującą Dworzec Częstochowa Główna oraz zabudowę i zagospodarowanie terenu w jego otoczeniu. Celem konkursu jest uzyskanie optymalnego rozwiązania projektowego – koncepcji architektonicznej oraz wyłonienie wykonawcy, który wykona na jej podstawie projekt budowlany i projekt wykonawczy oraz będzie pełnił nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

Konkurs ma pokazać możliwości zwiększenia potencjału komercyjnego terenu na którym obecnie zlokalizowana jest zachodnia część dworca PKP i nieruchomości w jego otoczeniu, w granicach obszaru opracowania, z uwzględnieniem wymagań ich właścicieli, także w zakresie infrastruktury komunikacji miejskiej i PKS. Wizja lokalna dla uczestnków konkursu ma się odbyć już 25 lipca.

Według harmonogramu wyniki konkursu mają zostać ogłoszone 18 grudnia 2019 roku, a 13 stycznia ma się odbyć wystawa z udziałem najlepszych prac. Główna nagroda w konkursie to 66 tysięcy zł, pozostałe: 44 tys. - za I I miejsce, 22 tys. za III miejsce i dwa wyróżnienia po 5200 zł.

Dworzec Częstochowa Główna otwierał prezydent Aleksander Kwaśniewski

Dworzec Częstochowa Główna jest największą stacją kolejową w regionie częstochowskim. Pierwszy dworzec wzniesiono w latach 1845-1846, podczas budowy kolei warszawsko-wiedeńskiej. Obecny dworzec został wybudowany w latach 1989-1996. W 1991 roku na Światowe Dni Młodzieży oddano pasaż z poczekalniami nad torami. Budowa głównego budynku dworca rozpoczęła się w 1994 roku. 9. listopada 1996 roku dworzec uroczyście otworzył ówczesny prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski. Obecnie największym mankamentem dworca nie jest jego fatalny stan techniczny, a wielkie powierzchnie, które nie są wynajmowane i od lat stoją puste.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.