Częstochowa: Pokoje Królewskie na Jasnej Górze w pełni odnowione

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Pokoje Królewskie na Jasnej Górze w pełni odnowione

Janusz Strzelczyk

Na Jasnej Górze niemal bez przerwy prowadzone są prace remontowe. I oddawane są kolejne obiekty, które przeszły renowację. To drugi etap zakrojonych na bardzo duża skalę prac. Wcześniejsze roboty prowadzono m.in. w bazylice. Gotowe są Pokoje Królewskie.

Jak informuje ojciec Czesław Brud, administrator jasnogórskiego klasztoru, są to prace prowadzone w ramach umowy podpisanej z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z dotacją unijną. Inwestycja będzie kosztować 20 mln zł. Z tego 17 mln zł to dotacja unijna.

Ostatni z ukończonych remontów to Pokoje Królewskie. Będzie tam teraz siedziba Kurii Generalnej Zakonu Paulinów. Znajdą się tam pomieszczenia o. generała zakonu, definitorów generalnych, sale przeznaczone na obrady . W budynku, w którym są Pokoje Królewskie, mieści się też już od kilu lat, Jasnogórskie Centrum Informacji. Budynek wybudowano w 1644 r. z myślą o goszczeniu tam koronowanych głów, dostojników państwowych. Wynikało to z faktu, że reguła paulinów zabraniała wstępu nieduchownym na teren klasztoru. Ale miał też użytkowe funkcje. Na parterze była apteka.

W 2000 roku prymas Polski kard. Józef Glemp poświęcił mozaikę, która zastąpiła zniszczony fresk, na ścianie Pokoi Królewskich, autorstwa włoskiego artysty Fabiana Favreta, przedstawiającą Matkę Bożą Jasnogórską adorowaną przez ślubującego króla Jana Kazimierza oraz dziękującego za obronę Jasnej Góry, legendarnego przeora klasztoru, o. Augustyna Kordeckiego

W ramach prac renowacyjnych zmieniono nawierzchnię i izolację nad Salą Papieską, która. Od wielu lat była nieczynna z e względów technicznych. Przed główną bramą, bramą Lubomirskich, prowadzącą na Jasną Górę przeniesiono pomnik kard. Stefana Wyszyńskiego poza chodnik. Monument jest teraz na skraju trawnika na błoniach jasnogórskich. Wyremontowano kamienne schody po lewej stronie dziedzińca, prowadzące na wały, na których odbywa się Droga Krzyżowa.

Zakres robót obejmował remont kaplicy Piusa X w krużgankach Wieczernika. Są w niej przechowywane komunikanty, a remont ma usprawnić przechodzenie księży z komunią do wiernych zgromadzonych przed szczytem. Prace brukarskie prowadzone są przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu. Paulini nazwali projekt renowacji “Jasna Góra elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego”. Chcą dzięki nim uczynić zabytki jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla pielgrzymów i turystów. Prace przy murach obronnych sanktuarium to renowacja integralnej części twierdzy. "Fortalitium Marianum" - tak nazwał twierdzę jasnogórską w 1639 r. król Władysław IV Waza. Jego zabiegi, mające na celu ufortyfikowanie klasztoru jasnogórskiego, były kontynuacją starań ojca i poprzednika na tronie - Zygmunta III Wazy. To on zapoczątkował wznoszenie twierdzy w 1620 r. Były plany, by poprawić umocnienia. Na zachód od klasztoru miała powstać twierdza połączona z fortecą przez podwójny wał obronny, przez które można było prowadzić ogień. Nic z tego nie wyszło. W 1813 r. car Aleksander I wydał rozkaz zburzenia murów twierdzy. Spędzono z wiosek ponad 2 tysiące chłopów, którzy rozebrali mury. Zachował się fragment murów - Bastion św. Rocha.Jest tam stała wystawa historyczna.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.