Częstochowa: Prawomocny wyrok sądowy pozbawił wójta gminy Popów stanowiska

Czytaj dalej
Fot. arc
PC

Częstochowa: Prawomocny wyrok sądowy pozbawił wójta gminy Popów stanowiska

PC

W częstochowskim Sądzie Okręgowym prawomocne wyroki w sprawie dotyczącej ścieżki rowerowej w Zawadach w powiecie kłobuckim usłyszeli wójt Popowa Bolesław Ś., który w gminie rządzi od 1990 roku oraz jego były współpracownik Marcin Z.. Gmina jest teraz bez wójta.

Sprawa, przez którą wójt stracił stanowisko dotyczy inwestycji drogowej w Zawadach w gminie Popów w powiecie kłobuckim. W 2012 roku gmina z własnych funduszy rozpoczęła tam budowę drogi. Ponieważ jednak wytyczono ją przez prywatne działki, ziemię trzeba było wywłaszczyć i zgodnie ze „specustawą“ właścicielom zapłacić odszkodowanie. W następnym roku pojawiła się okazja na pozyskanie unijnej dotacji z programu „Wdrażania lokalnych strategii rozwoju. Odnowa i rozwój wsi”. Żeby otrzymać dotację, gmina musiała dopełnić wielu formalności. Wydawało się, że tak też się stało.

Jednak w 2016 roku prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko wójtowi Ś., w którym wójt został oskarżony o podpisanie dokumentu zawierającego nieprawdę, celem pozyskania dla Gminy 500 tysięcy złotych na budowę drogi. Zdaniem prokuratury wójt miał świadomość, że wymagany dokument pt. „Zgłoszenie zamiaru budowy” zawierający prezentatę (pieczęć) Starostwa Powiatowego w Kłobucku z datą 28 marca 2013 roku nie został nigdy złożony w Starostwie. Osobiście potwierdził 25 września 2013 roku kserokopię tegoż dokumentu za zgodność z oryginałem, przez co przekroczył swoje uprawnienia, jako wójta gminy.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
PC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.