Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Program Dostępny lekarz ma przyciągnąć do miasta młodych medyków

Zasady programu ogłoszono podczas specjalnej konferencji prasowej Fot. UM w Częstochowie Zasady programu ogłoszono podczas specjalnej konferencji prasowej
Bartłomiej Romanek

Urząd Miasta chce przyciągnąć do miasta młodych lekarzy. Częstochowa uruchamia specjalny program „Dostępny lekarz”, w ramach którego młodzi lekarze mogą liczyć m.in. na stypendia i dostęp do zasobów mieszkaniowych ZGM TBS.

W Częstochowie brakuje lekarzy. Jak twierdzi Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, od razu można byłoby zatrudnić nawet 15-20 młodych lekarzy.

Częstochowa nie chce bezczynnie przyglądać się sytuacji na rynku medyczny i rusza z programem „Dostępny lekarz”.
Rozpoczął się już nabór do pilotażowej edycji tego projektu. W jego ramach studentom szóstego roku studiów, a także lekarzom specjalizującym się oferowane są trzy formy pomocy. Pierwsza z nich to miesięczne stypendium w wysokości 2 tysięcy zł wypłacane od 1 października do 30 czerwca danego roku akademickiego. Z tej formy pomocy mogą korzystać jedynie studenci.

Z pozostałych dwóch mogą korzystać już wszyscy studenci i młodzi lekarze. Miasto oferuje pokrycie kosztów kursów specjalistycznych, za które trzeba płacić. Poza tym do dyspozycji będą mieszkania z puli ZGM TBS. Pomoc w zakresie mieszkań ma polegać na tym, że chętni do udziału w projekcie „Dostępny lekarz” będą musieli wpłacać jedynie kaucję, a koszty partycypacji pokryje miasto.

– Cały czas rozmawiamy o projekcie, aby nie wykluczać osób, które mogłyby w nim wziąć udział, zmniejszyliśmy m.in. wymaganą średnią ocen z 4,2 na 3,5 – mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy, który wylicza również inne projekty na rzecz poprawy służby zdrowia w Częstochowie takie, jak remonty szpitali (m.in. Szpitalnego Oddziału Ratunkowego), a także liczne programy zdrowotne, z których korzystają dziesiątki tysięcy częstochowian.

– Warto pamiętać, że udział w projekcie wiąże się z późniejszą pracą, ale nie w jakimś szpitalu w Częstochowie, a w miejskiej placówce – podkreślał Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju.

– Wiem, że jest zainteresowanie lekarzy naszym projektem – mówi Wojciech Konieczny, który liczy, że w ten sposób uda się wzmocnić kadrę lekarską.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.