Częstochowa: Promenada Czesława Niemena zostanie przebudowana. Miasto pyta mieszkańców o opinie

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Promenada Czesława Niemena zostanie przebudowana. Miasto pyta mieszkańców o opinie

Bartłomiej Romanek

Urząd Miasta ogłosił 27.08 konsultacje społeczne w sprawie przebudowy Promenady Czesława Niemena. Miejsce, które codziennie na spacer i odpoczynek wybierają tysiące częstochowian, ma już 45 lat, czas najwyższy na modernizację.

Otwarta w 1974 roku Promenada Czesława Niemena (wówczas XXX-Lecia PRL-u) to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Częstochowy i to nie tylko tych mieszkających w dzielnicy Północ i Tysiąclecie.

Promenada, chociaż nadal służy mieszkańcom, mocno się postarzała. Miasto w ramach własnych projektów, ale i pomysłów zgłaszanych do budżetu partycypacyjnego, inwestuje w Promenadę. W tym roku uruchomiono pierwszą w mieście minitężnię, w tym roku ma powstać grill park.

Ale doraźne działania to za mało. Czas kompleksowo zmodernizować Promenadę. Wniosek o przygotowanie koncepcji do budżetu partycypacyjnego zgłosił Łukasz Kot, wiceprzewodniczący Rady Miasta i społeczny konsultant ds. rowerowych.

- Otrzymywałem wiele sygnałów o tym, że w tym miejscu przeszkadzają sobie rowerzyści i piesi, dlatego pomyślałem o przygotowaniu kompleksowej koncepcji - mówi Łukasz Kot.

Projektanci, Witold Rudecki i Paweł Niedzielski przygotowali dwie niezależne koncepcje przebudowy Promenady Czesława Niemena. Obie łączy wyprowadzenie ścieżki rowerowej poza obręb głównego ciągu komunikacyjnego. Wariant A przewiduje m.in. powstanie fontanny z pergolą i wyburzenie Amfiteatru, w miejsce którego powstałyby obiekty rekreacyjno-sportowe.

W wariancie B amfiteatr zostałby przebudowany i zmniejszony, a zamiast fontanny, powstałby wodny plac zabaw, o którego wcześniej zabiegała radna Małgorzata Iżyńska. To główne, ale nie jedyne różnice, bo w obu koncepcjach różnie ma wyglądać również ciąg pieszych. Szczegóły na załączonych zdjęciach.

Konsultacje mają się zakończyć stworzeniem ostatecznej wersji do 15 listopada 2019. Przebudowa Promenady byłaby prowadzona etapami. Pierwsze prace mają się rozpocząć na przełomie 2020 i 2021 roku. Całość inwestycji może kosztować ok. 26 milionów zł.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.