Częstochowa: promenada śródmiejska na osiedlu Trzech Wieszczy

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa: promenada śródmiejska na osiedlu Trzech Wieszczy

janusz strzelczyk

Wybrano wykonawcę budowy Promenady Śródmiejskiej. Wpłynęły dwie oferty, a najkorzystniejszą, opiewającą na kwotę blisko 5,9 mln zł,złożyła firma TEL-BRUK Radosław Telenga z Częstochowy.

W 2020 roku zostanie zakończony pierwszy etap budowy Promenady Śródmiejskiej w Częstochowie. Mieszkańcy osiedla Trzech Wieszczów od lat zabiegali o realizację tej inwestycji. Działka znajdująca się w pobliżu al. Wolności oraz ulic Korczaka i Boya-Żeleńskiego nie była najlepszą wizytówką Częstochowy.

- Pamiętam, jak zaczynaliśmy zbierać podpisy w sprawie uporządkowania tego terenu, zrobienia skwerów, klombów - opowiada Maria Kwiatkowska, mieszkanka osiedla. - Od początku pierwszej akcji minęło pięć, może nawet sześć lat. Na innych osiedlach powstawały place zabaw, siłownie na powietrzu, a my mieliśmy „małpi park”, gdzie buszowali pijacy.

W walkę o utworzenie Promenady Śródmiejskiej bardzo mocno byli zaangażowani społecznicy częstochowscy - Marcin Maranda i Zbigniew Niesmaczny.

Promenada powstanie na dawnych terenach składowych „Węglobloku”. Roboty rozpoczną się od rozbiórki dwóch budynków gospodarczych, ogrodzeń oraz pozostałości zabudowy. Zdemontowane zostaną też schody terenowe, nieczynny maszt oświetleniowy oraz odcinek nieczynnego kanału sanitarnego. Trzeba będzie też usunąć istniejące nawierzchnie wraz z umieszczonymi w nich elementami infrastruktury.

Głównym elementem pierwszego etapu będzie aleja dla pieszych, biegnąca w kierunku wschód-zachód przez cały teren. Połączy plac wejściowy z placem centralnym - wielofunkcyjnym placem sportowym z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych typu street workout. Plac wejściowy i centralny okolą murki oporowe, powstanie też brama wejściowa w formie pergoli. W południowej części placu centralnego znajdzie się zachęcająca do spotkań w plenerze przestrzeń z miejscami do siedzenia w formie amfiteatru. Cały plac otoczy rodzaj „zielonego pierścienia” - skarpy, która ograniczy uciążliwość odgłosów z pobliskiej arterii komunikacyjnej.

Na placu centralnym z bezpieczną nawierzchnią żwirową, oprócz urządzeń do ćwiczeń, zainstalowane będą elementy małej architektury - stojaki na rowery, ławki, kosze na odpady, latarnie oraz monitoring miejski.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.