Częstochowa: Protest przeciwko budowie galerii w alei NMP. Mieszkańcy zablokowali wjazd w ulicę Szymanowskiego

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Protest przeciwko budowie galerii w alei NMP. Mieszkańcy zablokowali wjazd w ulicę Szymanowskiego

Bartłomiej Romanek

Mieszkańcy budynku przy ulicy Nowowiejskiego 2 w Częstochowie zatarasowali bramę wjazdową na ulicę Szymanowskiego. To forma protestu wobec planów budowy galerii usługowo-handlowej na posesji przy alei NMP 49.

- Brama to teren naszej Wspólnoty Mieszkaniowej, mieliśmy prawo to zrobić – mówią mieszkańcy.

Mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej przy Nowowiejskiego 2, ale także innych wspólnot mieszkaniowych od początku sprzeciwiali się planom budowy dużej galerii handlowej w tym miejscu. Odwoływali się do wielu instytucji, sprawą zajmował się również sąd. Niestety dla mieszkańców Wspólnoty wszystkie odwołania okazały się nieskuteczne.

Inwestor kupił działkę przy al. NMP 49 (od tyłu łączy się ona z ulicą Nowowiejskiego) i zamierza budować czterokondygnacyjną galerię handlową, tuż obok nieruchomości przy Nowowiejskiego 2. Dlatego w niedzielę mieszkańcy budynku postanowili zablokować wjazd w ulicę Szymanowskiego i wywiesili wielką tablicą informującą o ich proteście.

– Teren, na którym znajduje się brama należy do Wspólnoty Mieszkaniowej – tłumaczy Elżbieta Kweczke, jedna z mieszkanek. Dlatego mieliśmy prawo ją zablokować. Po pierwsze obawiamy się, że podczas gigantycznej budowy, którą zaplanowano zrealizować w stosunkowo krótkim czasie, ruch ciężkich pojazdów będzie bardzo duży, a nad bramą znajdują się mieszkania, które mogłyby ucierpieć. Poza tym zabrano nam wszystkie miejsca parkingowe, a mieszkają u nas dwie osoby niepełnosprawne, dlatego chcemy, żeby w tym miejscu powstały dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkańcy budynku wyliczają również niedogodności, których doznają z powodu budowy inwestycji. Stracili miejsca parkingowe, nie mają, gdzie postawić śmieci. Wysoka galeria spowoduje, że w mieszkaniach będzie ciemno.

– Chcielibyśmy w imieniu mieszkańców podkreślić, że my nie jesteśmy przeciwni tej inwestycji, ale chcielibyśmy, żeby była ona mniejsza i nie była tak uciążliwa – podkreślają Elżbieta Kweczke oraz Zdzisław Fonferko, członek zarządu Wspólnoty.

O stanowisko zapytaliśmy inwestora. Poinformował nas o tym, że wypowie się w sprawie po rozmowach z ZGM TBS.

Stanowisko Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu

Zablokowanie wjazdu w ul. Szymanowskiego z ul. Nowowiejskiego zostało dokonane z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej administrującej pobliskim budynkiem.

W piątek MZDiT wystosował pismo do wspomnianego podmiotu z informacją, że ewentualne zmiany w ruchu, które generują utrudnienia, bez względu na to czym są umotywowane, powinny być poprzedzone uzgodnieniami co do zmian w stałej organizacji ruchu.

Poza zdawkową informacją, która wpłynęła do MZDiT o planowanej blokadzie (w odpowiedzi na którą w piątek popołudniu MZDiT wystosował pismo)) żadne uzgodnienia w tym temacie nie miały miejsca. W piśmie Wspólnota została pouczona, że tego typu działania są niezgodne z przepisami, a inicjatorzy narażają się na konsekwencje prawne, ponieważ odpowiednie służby mogą w stosunku do organizatorów blokady wyciągnąć konsekwencje - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.