Bartłomiej Romanek

Częstochowa: przetarg na prowadzenie schronisk dla bezdomnych w 2020 roku wygrały placówki spoza miasta

Częstochowa: przetarg na prowadzenie schronisk dla bezdomnych w 2020 roku wygrały placówki spoza miasta
Bartłomiej Romanek

MOPS w Częstochowie ogłosił wyniki przetargów na prowadzenie schronisk dla bezdomnych. W aż 3 z 4 z nich wygrywają placówki spoza Częstochowy, dokładnie - z Bełchatowa i z oddalonego o 190 km Międzyborowa.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie 12 grudnia 2019 poinformował o wynikach przetargu na „Świadczenie usług w postaci schronienia w schronisku dla osób bezdomnych oraz schronienia w schronisku z usługami opiekuńczymi dla osób bezdomnych przebywających na terenie miasta Częstochowy”.

Zadanie było podzielona na cztery części, ale tylko w jednej z nich wygrała placówka z Częstochowy. Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape złożyło jedyną ofertą na udzielenie schronienia w schronisku dla osób bezdomnych dla 75 mężczyzn (36 zł za dobę od osoby). „Agape” było jedynym oferentem. Stowarzyszenie przegrało jednak przetarg na schronisko schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi dla 40 mężczyzn. Agape zaoferowało cenę 80 zł, a Akademia Innowacji Społecznych z Międzyborowa 60 zł.

„Agape” przegrało również przetarg na schronisko dla osób bezdomnych dla 5 kobiet, w którym podobnie, jak w przypadku mężczyzn zaoferowało 36 zł. Ten przetarg wygrał bełchatowski MONAR, który zaoferował cenę 30 zł za dobę. Caritas przegrał natomiast przetarg na udzielenie schronienia w schronisku dla osób bezdomnych dla 35 mężczyzn. Caritas oferował cenę 35,50 zł, a bełchatowski MONAR 30 zł.

– Informacja ta jest o tyle przykra że poszkodowanymi są bezdomni. I traktowani są jak „towar” który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania – mówi ks. Marek Bator, dyrektor częstochowskiego Caritasu.

Biskup pomocniczy Andrzej Przybylski na antenie Radia Fiat stwierdził, że „przyjął decyzję władz miasta z wielkim ubolewaniem i niezrozumieniem”.

– Zgodnie z wymogami formalnymi zostały ogłoszone wyniki tego postępowania. Sprawa jest jednak w toku, żadne umowy nie zostały podpisane, podejmowane są działania, które pozwolą na rozstrzygnięcie sprawy. Nieuzasadnione są więc na ten moment wszelkie stwierdzenia mówiące o tym, iż zapadła decyzja o przeniesieniu osób bezdomnych w inne miejsce. Nie ma też możliwości teraz i w przyszłości, by kogokolwiek przenieść wbrew jego woli – stara się uspokoić sytuację w specjalnym oświadczeniu, Małgorzata Mruszczyk, dyrektorka MOPS w Częstochowie.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.