Częstochowa: Radny Lewicy chce wprowadzić podatek od pielgrzymów

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Radny Lewicy chce wprowadzić podatek od pielgrzymów

Bartłomiej Romanek

Wprowadzenia podatku domaga się radny Sebastian Trzeszkowski. Chce apelu do arcybiskupa Wacława Depo o rekompensatę wydatków, które miasto Częstochowa ponosi podczas organizacji szczytu pielgrzymkowego.

Sebastian Trzeszkowski, częstochowski radny SLD, podczas ostatniej Rady Miasta złożył uchwałę w sprawie apelu do arcybiskupa Wacława Depo o rekompensatę wydatków, które miasto ponosi podczas organizacji szczytu pielgrzymkowego.

Radny Sebastian Trzeszkowski tłumaczy swój pomysł oczekiwaniami mieszkańców, którzy od dłuższego czasu domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Miasto ponosi m.in. duże koszty związane z ustawieniem dodatkowych koszy dla pielgrzymów i usuwaniem śmieci.

Radny Trzeszkowski nie precyzuje, czy chodzi mu o opłatę od każdego pielgrzyma przybywającego na Jasną Górę, czy tylko od pieszych pątników. Klasztor co roku odwiedzają 4 miliony turystów, a pieszych pątników jest 130 tysięcy. – Nawet gdyby dotyczyło to pierwszej liczby, byłoby bardzo dobrze - mówi Sebastian Trzeszkowski, który proponuje, aby część uzyskanych dochodów przeznaczyć na rozwój infrastruktury związanej z ruchem pielgrzymkowym.

W proponowanym przez radnego Trzeszkowskiego apelu do arcybiskupa Wacława Depo czytamy:

„Przedstawiamy propozycję symbolicznej partycypacji w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi w kwocie 1 zł od pielgrzyma”.

Proponowana przez Trzeszkowskiego uchwała nie została jednak wprowadzona do porządku obrad. Za jej wprowadzeniem głosowali radni SLD (z wyjątkiem Ryszarda Szczuki, który wstrzymał się od głosu) oraz Jolanta Urbańska i Jacek Krawczyk z Koalicji Obywatelskiej, pozostali radni KO wstrzymali się od głosu, radni PiS byli przeciwni. – Pomysł jest czysto polityczny, bo obowiązujące przepisy prawa na to nie pozwalają. Zatem na użytek taniego rozgłosu przed wyborami kolejny raz odgrzewa się stary temat - skomentował na Facebooku, Paweł Ruksza, radny PiS.

- Inicjatywa radnego Częstochowy reprezentującego klub radnych SLD, przedłożona podczas ostatniej sesji Rady Miasta, jest w naszej ocenie akcją o charakterze politycznym i ideologicznym, stąd Archidiecezja Częstochowska nie będzie się do niej odnosić. Brak poparcia Rady dla tego projektu traktujemy jako głos rozsądku radnych - mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.