BR

Częstochowa: Referendum w sprawie odwołania burmistrza w 2020 roku? Kryzys na linii burmistrz-rada

Myszków: Burmistrz Włodzimierz Żak stracił większość w Radzie Miasta Fot. Bartłomiej Romanek Myszków: Burmistrz Włodzimierz Żak stracił większość w Radzie Miasta
BR

Burmistrz Włodzimierz Żak ma szansę jako pierwszy w historii pełnić ten urząd przez trzy kadencję. Ale od wyborów wiele się zmieniło i niewykluczone, że już za rok odbędzie się referendum w sprawie jego odwołania.

Po drugiej turze ubiegłorocznych wyborów samorządowych w Myszkowie wszystko wydawało się jasne. Burmistrz Włodzimierz Żak z poparciem Koalicji Obywatelskiej pokonał Śląską Kurator Oświaty, Urszulę Bauer, wspieraną przez Prawo i Sprawiedliwość. Burmistrz Żak mógł także liczyć na poparcie większości radnych, bo zbudowana koalicja miała 12 mandatów (wszystkich radnych jest 21).

Tymczasem polityczny ład zburzyła już pierwsza sesja budżetowa pod koniec ubiegłego roku. Nieobecny był na niej radny z Koalicji Obywatelskiej, Jacek Trynda, a jego koleżanka klubowa, Halina Skorek-Kawka zrezygnowała z członkostwa w klubie.

– Jako radna zabiegałam o zrównoważony rozwój wszystkich dzielnic, ale wszystkie moje wnioski były odrzucane przez członków mojego klubu w związku z tym rezygnuję z członkostwa w klubie KO. Będę radną niezależną i będę głosować w zgodzie z własnym sumieniem – tłumaczyła Halina Skorek-Kawka

Dlatego we wszystkich najważniejszych głosowaniach był remis 10:10 i budżet nie został uchwalony. Druga sesja budżetowa odbyła się w styczniu i przyniosła kolejne niespodzianki. Tym razem na zostanie radnym niezależnym zdecydował się wspomniany wcześniej Jacek Trynda.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
BR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.