Częstochowa: Remont Archikatedry będzie kosztował niemal 10 mln

Czytaj dalej
Fot. Piotr Ciastek
P. Wiewióra, B. Romanek

Częstochowa: Remont Archikatedry będzie kosztował niemal 10 mln

P. Wiewióra, B. Romanek

Blisko 9,5 miliona zł dotacji otrzyma parafia pw. Świętej Rodziny na remont częstochowskiej Archikatedry. To kolejny obiekt sakralny, który zostanie wyremontowany w mieście dzięki unijnym środkom.

Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisano podczas ubiegłotygodniowej wizyty marszałka Wojciecha Saługi w Częstochowie. Parafia otrzyma blisko 9,5 miliona zł na „Kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie Katedry Świętej Rodziny w Częstochowie i jej bezpośredniego otoczenia w celu zabezpieczenia obiektu dziedzictwa kulturowego i szerszego udostępnienia zabytku dla mieszkańców, pielgrzymów i turystów”. Ze strony parafii umowę sygnował ks. proboszcz Włodzimierz Kowalik.

– To piękne miasto, wspaniali ludzie, a także wspaniałe obiekty, które jednak wymagają odnawiana. Dzięki środkom unijnym możemy nadać im nowe kształty – powiedział Wojciech Saługa. Wszyscy wspólnie podkreślili, że inwestycja pozwoli nie tylko na odnowienie zabytku, ale również wpłynie na rozwój dzielnicy.

Dotacja zostanie wykorzystana na pierwszy etapu dużego projektu. Obejmie on m.in. remont elewacji, dachu, elementów kamiennych i ceglanych, schodów, posadzek, wykonanie nowoczesnych toalet i łazienek dla pielgrzymów, ogrzewania wewnątrz katedry, a także budowę podjazdów dla niepełnosprawnych i windy, która wprawdzie istnieje, ale nie funkcjonuje.

Kościół musi po swojej stronie zabezpieczyć 15 proc. kosztów. Projektant zwrócił uwagę podczas spotkania, że zakres prac nie jest może efektowny pod kątem wizualnym, ale niezbędny. Ich wykonanie ma również przyciągnąć większe zainteresowanie pielgrzymów, dzięki czemu Archikatedra będzie mogła wyjść z cienia Jasnej Góry. Drugi etap prac, który jest już zaprojektowany, objąć ma m.in. przebudowę placu. Ale poszukiwania pieniędzy na tę część dopiero trwają.

Archikatedra jest kolejnym obiektem sakralnym w Częstochowie, który otrzymał pokaźne wsparcie na remont. Wcześniej parafia pw. św. Zygmunta otrzymała 12,5 miliona zł na nowoczesny kompleks pawilonów, w miejsce wyburzonych w tym miejscu sklepów sprzed drugiej wojny światowej. Obiekt służy parafianom, mieszkańcom miasta i turystom.

W marcu oficjalnie zakończono inwestycję „Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowa - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego”, w ramach której za 21 milionów zł wyremontowano m.in. Salę Papieską. Unijne dofinansowanie wyniosło 17,7 miliona zł.

P. Wiewióra, B. Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.