Częstochowa: RFG chce wybudować Mieszkania Plus dla kilkuset rodzin

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: RFG chce wybudować Mieszkania Plus dla kilkuset rodzin

Bartłomiej Romanek

Kilkaset mieszkań ma powstać przy ulicy Wiolinowej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Podpisano list intencyjny o współpracy przy realizacji inwestycji pomiędzy Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A., spółką PFR Nieruchomości S.A. i Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Osiedle powstanie w dzielnicy Grabówka przy ul. Wiolinowej na terenie o powierzchni 5,6 ha. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa zostały przekazane przez prezydenta miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości, czyli tzw. „banku ziemi” programu Mieszkanie Plus. Środki na sfinansowanie inwestycji będą pochodziły z funduszu zarządzanego przez spółkę PFR Nieruchomości S.A., a partnerem projektu będzie RFG S.A.

– Częstochowa zasługuje na lepszą przyszłość i rozwój, potrzebuje bodźców przyciągających młodych wykształconych Polaków do zamieszkania i pracy w naszym mieście. RFG S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, wchodząc w rolę podmiotu inicjującego proces inwestycyjny z udziałem PFR Nieruchomości S.A. i Krajowego Zasobu Nieruchomości – mówi Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.

W 8 budynkach wielorodzinnych ma powstać od 400 do ponad 600 mieszkań. Projekt osiedla zostanie wybrany w trybie konkursu urbanistycznego. Budowa pierwszego bloku ma się rozpocząć w 2021 roku.

Inwestycja będzie realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie usługowe i komercyjne. Dla usprawnienia komunikacji indywidualnej na osiedlu koncepcja obejmuje pełne zabezpieczenie mieszkań w miejsca parkingowe. Przewiduje się również poprawę komunikacji publicznej łączącej przyszłe osiedle z innymi częściami miasta. RFG będzie także dążyć do zachowania jak największej powierzchni zadrzewień oraz stosowania rozwiązań proekologicznych. Spółka dysponuje już decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji, a także decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się prawomocna 8 sierpnia 2019.

Urząd Miasta w Częstochowie inwestuje natomiast w budownictwo komunalne. We wrześniu na skrzyżowaniu ulic Focha, Pułaskiego i Sobieskiego, zakończono budowę budynku komunalnego, w którym powstało 65 mieszkań 34 jednopokojowe i 31 dwupokojowych, o powierzchni od 37 do 51 m kw. Budynek kosztował 8,2 mln zł, z czego 2,6 mln zł pochodziło Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.