Częstochowa: RFG chce wybudować Mieszkania Plus dla kilkuset rodzin

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: RFG chce wybudować Mieszkania Plus dla kilkuset rodzin

Bartłomiej Romanek

Kilkaset mieszkań ma powstać przy ulicy Wiolinowej w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Podpisano list intencyjny o współpracy przy realizacji inwestycji pomiędzy Regionalnym Funduszem Gospodarczym S.A., spółką PFR Nieruchomości S.A. i Krajowym Zasobem Nieruchomości.

Osiedle powstanie w dzielnicy Grabówka przy ul. Wiolinowej na terenie o powierzchni 5,6 ha. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa zostały przekazane przez prezydenta miasta do Krajowego Zasobu Nieruchomości, czyli tzw. „banku ziemi” programu Mieszkanie Plus. Środki na sfinansowanie inwestycji będą pochodziły z funduszu zarządzanego przez spółkę PFR Nieruchomości S.A., a partnerem projektu będzie RFG S.A.

– Częstochowa zasługuje na lepszą przyszłość i rozwój, potrzebuje bodźców przyciągających młodych wykształconych Polaków do zamieszkania i pracy w naszym mieście. RFG S.A. wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, wchodząc w rolę podmiotu inicjującego proces inwestycyjny z udziałem PFR Nieruchomości S.A. i Krajowego Zasobu Nieruchomości – mówi Mirosław Matyszczak, Prezes Zarządu Regionalnego Funduszu Gospodarczego S.A.

W 8 budynkach wielorodzinnych ma powstać od 400 do ponad 600 mieszkań. Projekt osiedla zostanie wybrany w trybie konkursu urbanistycznego. Budowa pierwszego bloku ma się rozpocząć w 2021 roku.

Inwestycja będzie realizowana etapowo. Na terenie osiedla planowane są place zabaw i miejsca rekreacji, a także powierzchnie usługowe i komercyjne. Dla usprawnienia komunikacji indywidualnej na osiedlu koncepcja obejmuje pełne zabezpieczenie mieszkań w miejsca parkingowe. Przewiduje się również poprawę komunikacji publicznej łączącej przyszłe osiedle z innymi częściami miasta. RFG będzie także dążyć do zachowania jak największej powierzchni zadrzewień oraz stosowania rozwiązań proekologicznych. Spółka dysponuje już decyzją o uwarunkowaniach środowiskowych dla planowanej inwestycji, a także decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która stała się prawomocna 8 sierpnia 2019.

Urząd Miasta w Częstochowie inwestuje natomiast w budownictwo komunalne. We wrześniu na skrzyżowaniu ulic Focha, Pułaskiego i Sobieskiego, zakończono budowę budynku komunalnego, w którym powstało 65 mieszkań 34 jednopokojowe i 31 dwupokojowych, o powierzchni od 37 do 51 m kw. Budynek kosztował 8,2 mln zł, z czego 2,6 mln zł pochodziło Banku Gospodarstwa Krajowego.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.