Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Rusza program Dostępny Lekarz. Są pierwsze umowy

Częstochowa: Rusza program Dostępny Lekarz. Są pierwsze umowy Fot. Urząd Miasta w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Trzech młodych lekarzy przystąpi do pierwszej edycji częstochowskiego programu stypendialnego „Dostępny lekarz”. Studenci szóstego roku studiów z uczelni w Łodzi, Katowicach i Krakowie odbędą staż w częstochowskim Miejskim Szpitalu Zespolonym, a później zobowiążą się do pracy przez trzy lata w miejskiej lecznicy.

Częstochowa uruchamia program „Dostępny lekarz”, aby rozwiązać problem z brakiem lekarzy w regionie. Do pierwszej edycji zdecydowało się przystąpić troje studentów szóstego roku studiów lekarskich: Jan Wojtysiak, Paula Kita i Mikołaj Sowiński.

– W tym roku udało się nam namówić trzech lekarzy. Gdyby mówić obrazowo, to dzięki temu udałoby się zapewnić funkcjonowanie jednego oddziału, a w naszym szpitalu jest ich piętnaście – mówi senator Wojciech Konieczny, dyrektor miejskiego szpitala. – Wierzę jednak, że jest to ten moment, kiedy studenci dowiedzą się o naszym programie i skorzystają z niego w kolejnych latach – dodaje Konieczny.

Młodzi lekarze zdecydowali się skorzystać z częstochowskiego programu z różnych powodów, ale podkreślali, że w większych ośrodkach liczba miejsc jest ograniczona i trudniej o rozwój. Poza tym koszty życia w Częstochowie są niższe.

W Częstochowie są możliwości rozwoju

O programie dowiedziałam się od znajomych, a ponieważ jestem z Częstochowy, to się zdecydowałam. Myślałam o pozostaniu w Krakowie, ale trudniej znaleźć tam młodym lekarzom miejsce do rozwoju, wyższe są również koszty życia. W Częstochowie mam rodzinę, więc będę mogła dzięki temu zaoszczędzić – mówiła Paula Kita.

Jan Wojtysiak przy wyborze miasta, w którym chce rozpoczynać pracę kierował się przede wszystkim lokalnym patriotyzmem.

– Jestem lokalnym patriotą. Wszystkie zajęcia miałem w szpitalach w Łodzi, Częstochowie i w Padwie, ale pochodzę z Częstochowy i chciałbym tutaj pracować, tym bardziej, że najwięcej nauczyłem się podczas pracy w szpitalu na Parkitce. W Częstochowie młodzi lekarze mają lepszy dostęp do pacjenta, mogą się rozwijać. Poza tym w przyszłości chciałbym pracować i leczyć moją rodzinę w Częstochowie, a nie polecać jej innych specjalistów – tłumaczy swoją decyzję Jan Wojtysiak.

– Dowiedziałem się o programie z jednej z lokalnych gazet. Do wyboru miałem Częstochowę i Katowice, ale wybrałem Częstochowę, bo tutaj koszty życia są tańsze i są lepsze perspektywy do rozwoju – mówił Michał Sowiński.

Będzie kontynuacja programu Dostępny Lekarz

Prezydent Krzysztof Maty-jaszczyk przypomniał, że miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę, czego dowodem jest modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Zawodziu za 8 milionów zł. – To, ile osób będzie korzystać z programu stypendialnego „Dostępny lekarz” będzie zależeć od liczby chętnych, możliwości budżetu oraz zapotrzebowania szpitala – mówi prezydent Matyjaszczyk, deklarując, że miasto nie zrezygnuje z programu, mimo konieczności wprowadzenia oszczędności, bo zdrowie mieszkańców jest bardzo ważne.

– Jeżeli co roku do programu przystąpiłoby 3-5 młodych lekarzy, wówczas w ciągu dziesięciu lat rozwiążemy problemy wszystkich oddziałów – mówi Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, który nadzoruje program. – Jeżeli za rok będzie 10 chętnych młodych lekarzy, to będę przekonywał prezydenta, żeby znalazły się środki, aby podpisać umowy z wszystkimi chętnymi – twierdzi senator Wojciech Konieczny.

Jakie są zasady programu Dostępny Lekarz

Program „Dostępny Lekarz” składa się z trzech elementów (modułów). Pierwszy to stypendia, które właśnie - po zakończeniu naboru - otrzymało troje studentów uniwersytetów medycznych. Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Trzeci moduł to „Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb miejskiego szpitala). Stypendium (2 tys. zł brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy.
Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.