Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Rusza program Dostępny Lekarz. Są pierwsze umowy

Częstochowa: Rusza program Dostępny Lekarz. Są pierwsze umowy Fot. Urząd Miasta w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Trzech młodych lekarzy przystąpi do pierwszej edycji częstochowskiego programu stypendialnego „Dostępny lekarz”. Studenci szóstego roku studiów z uczelni w Łodzi, Katowicach i Krakowie odbędą staż w częstochowskim Miejskim Szpitalu Zespolonym, a później zobowiążą się do pracy przez trzy lata w miejskiej lecznicy.

Częstochowa uruchamia program „Dostępny lekarz”, aby rozwiązać problem z brakiem lekarzy w regionie. Do pierwszej edycji zdecydowało się przystąpić troje studentów szóstego roku studiów lekarskich: Jan Wojtysiak, Paula Kita i Mikołaj Sowiński.

– W tym roku udało się nam namówić trzech lekarzy. Gdyby mówić obrazowo, to dzięki temu udałoby się zapewnić funkcjonowanie jednego oddziału, a w naszym szpitalu jest ich piętnaście – mówi senator Wojciech Konieczny, dyrektor miejskiego szpitala. – Wierzę jednak, że jest to ten moment, kiedy studenci dowiedzą się o naszym programie i skorzystają z niego w kolejnych latach – dodaje Konieczny.

Młodzi lekarze zdecydowali się skorzystać z częstochowskiego programu z różnych powodów, ale podkreślali, że w większych ośrodkach liczba miejsc jest ograniczona i trudniej o rozwój. Poza tym koszty życia w Częstochowie są niższe.

W Częstochowie są możliwości rozwoju

O programie dowiedziałam się od znajomych, a ponieważ jestem z Częstochowy, to się zdecydowałam. Myślałam o pozostaniu w Krakowie, ale trudniej znaleźć tam młodym lekarzom miejsce do rozwoju, wyższe są również koszty życia. W Częstochowie mam rodzinę, więc będę mogła dzięki temu zaoszczędzić – mówiła Paula Kita.

Jan Wojtysiak przy wyborze miasta, w którym chce rozpoczynać pracę kierował się przede wszystkim lokalnym patriotyzmem.

– Jestem lokalnym patriotą. Wszystkie zajęcia miałem w szpitalach w Łodzi, Częstochowie i w Padwie, ale pochodzę z Częstochowy i chciałbym tutaj pracować, tym bardziej, że najwięcej nauczyłem się podczas pracy w szpitalu na Parkitce. W Częstochowie młodzi lekarze mają lepszy dostęp do pacjenta, mogą się rozwijać. Poza tym w przyszłości chciałbym pracować i leczyć moją rodzinę w Częstochowie, a nie polecać jej innych specjalistów – tłumaczy swoją decyzję Jan Wojtysiak.

– Dowiedziałem się o programie z jednej z lokalnych gazet. Do wyboru miałem Częstochowę i Katowice, ale wybrałem Częstochowę, bo tutaj koszty życia są tańsze i są lepsze perspektywy do rozwoju – mówił Michał Sowiński.

Będzie kontynuacja programu Dostępny Lekarz

Prezydent Krzysztof Maty-jaszczyk przypomniał, że miasto sukcesywnie inwestuje w infrastrukturę, czego dowodem jest modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na Zawodziu za 8 milionów zł. – To, ile osób będzie korzystać z programu stypendialnego „Dostępny lekarz” będzie zależeć od liczby chętnych, możliwości budżetu oraz zapotrzebowania szpitala – mówi prezydent Matyjaszczyk, deklarując, że miasto nie zrezygnuje z programu, mimo konieczności wprowadzenia oszczędności, bo zdrowie mieszkańców jest bardzo ważne.

– Jeżeli co roku do programu przystąpiłoby 3-5 młodych lekarzy, wówczas w ciągu dziesięciu lat rozwiążemy problemy wszystkich oddziałów – mówi Piotr Grzybowski, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich, który nadzoruje program. – Jeżeli za rok będzie 10 chętnych młodych lekarzy, to będę przekonywał prezydenta, żeby znalazły się środki, aby podpisać umowy z wszystkimi chętnymi – twierdzi senator Wojciech Konieczny.

Jakie są zasady programu Dostępny Lekarz

Program „Dostępny Lekarz” składa się z trzech elementów (modułów). Pierwszy to stypendia, które właśnie - po zakończeniu naboru - otrzymało troje studentów uniwersytetów medycznych. Drugi element programu – „Mieszkanie w Częstochowie dla lekarza” – daje młodym medykom możliwość ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego z zasobu lokali czynszowych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Trzeci moduł to „Kształcenie i podnoszenie kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne”. Przewiduje on m.in. refundację podnoszenia kwalifikacji lekarzy w trakcie specjalizacji – szkoleń wynikających z programu specjalizacji, jak również innych szkoleń mających wpływ na jakość usług medycznych (w zależności od potrzeb miejskiego szpitala). Stypendium (2 tys. zł brutto miesięcznie) jest przyznawane na 9 miesięcy.
Stypendium przyznaje się osobie, której średnia ocen za poprzedni rok akademicki jest nie mniejsza niż 3,5.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.