Częstochowa: Schronisko dla zwierząt ma nowy samochód. Ruszy on na pomoc czworonogom

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Schronisko dla zwierząt ma nowy samochód. Ruszy on na pomoc czworonogom

Bartłomiej Romanek

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które opiekuje się schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, inwestuje w bazę, dzięki której może skuteczniej pomagać czworonogom. Najnowszy zakup to specjalny pojazd do przewozu zwierząt.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zaprezentowało nowy samochód. Pojazd będzie wykorzystywany przez schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach. Samochód używany do tych celów dotychczas, ma już kilkanaście lat i jest użyczony częstochowskiemu oddziałowi TOZ-u w ramach prowadzenia schroniska. Fundatorami nowego samochodu są wszyscy ci, którzy wsparli częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami 1 proc. podatku.

Schronisko: nowy samochód dzięki 1 proc. podatku

Podczas prezentacji samochodu przedstawiciele Towarzystwa dziękowali wszystkim tym, którzy poprzez odpisy 1 proc. podatku wspierają lokalny oddział TOZ-u, a przez to i prowadzone przez nie Schronisko przy ul. Gilowej. Małgorzata Iżyńska, pełnomocniczka prezydenta ds. ochrony zwierząt zwracała też uwagę na ciągle rosnącą świadomość mieszkanek i mieszkańców miasta co do potrzeby finansowego wspierania potrzebujących czworonogów, co widać nie tylko w płynących do organizacji prozwierzęcych środkach z ,,1 proc.”, ale i w pomysłach zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. Dzięki wsparciu z budżetu miasta, budżetu obywatelskiego i przekazywanemu 1 proc. podatku, w schronisku przeprowadzane są kolejne inwestycje.

Obecnie na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, ,,dom kota”, budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także 3 spacerniaki dla psów
– 2 z nich powstały jako inwestycja z budżetu obywatelskiego.

W 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowano także boksy zewnętrzne dla kotów i szczeniąt. W schronisku zatrudnionych jest obecnie 19 pracowników – w tym 2 lekarzy weterynarii.

Potrzeby dotyczące pomocy zwierzętom są jednak wciąż ogromne. Dlatego przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują o wsparcie. Można to uczynić przy okazji rozliczania PIT-ów, przekazując 1 proc. podatku.

Częstochowa: Schronisko dla zwierząt funkcjonuje już od 35 lat

Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddziałTowarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy.

Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów. Roczna dotacja miasta to 1,2 mln złotych.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.