Częstochowa: Schronisko dla zwierząt ma nowy samochód. Ruszy on na pomoc czworonogom

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Schronisko dla zwierząt ma nowy samochód. Ruszy on na pomoc czworonogom

Bartłomiej Romanek

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, które opiekuje się schroniskiem dla bezdomnych zwierząt, inwestuje w bazę, dzięki której może skuteczniej pomagać czworonogom. Najnowszy zakup to specjalny pojazd do przewozu zwierząt.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zaprezentowało nowy samochód. Pojazd będzie wykorzystywany przez schronisko do interwencji związanych z przewożeniem bezdomnych zwierząt, przymusowym odbiorem czworonogów oraz udzielaniem im pomocy po wypadkach. Samochód używany do tych celów dotychczas, ma już kilkanaście lat i jest użyczony częstochowskiemu oddziałowi TOZ-u w ramach prowadzenia schroniska. Fundatorami nowego samochodu są wszyscy ci, którzy wsparli częstochowski oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami 1 proc. podatku.

Schronisko: nowy samochód dzięki 1 proc. podatku

Podczas prezentacji samochodu przedstawiciele Towarzystwa dziękowali wszystkim tym, którzy poprzez odpisy 1 proc. podatku wspierają lokalny oddział TOZ-u, a przez to i prowadzone przez nie Schronisko przy ul. Gilowej. Małgorzata Iżyńska, pełnomocniczka prezydenta ds. ochrony zwierząt zwracała też uwagę na ciągle rosnącą świadomość mieszkanek i mieszkańców miasta co do potrzeby finansowego wspierania potrzebujących czworonogów, co widać nie tylko w płynących do organizacji prozwierzęcych środkach z ,,1 proc.”, ale i w pomysłach zgłaszanych do budżetu obywatelskiego. Dzięki wsparciu z budżetu miasta, budżetu obywatelskiego i przekazywanemu 1 proc. podatku, w schronisku przeprowadzane są kolejne inwestycje.

Obecnie na terenie schroniska znajdują się boksy ogólne z wybiegami, boksy murowane, boksy – kwarantanny, pomieszczenia i wybiegi dla szczeniąt i młodych psów, boksy pojedyncze dla większych psów, boksy obserwacyjne, szpitalne, ,,dom kota”, budynek administracyjno-gospodarczy z gabinetem lekarskim i salą zabiegową oraz pomieszczenie kwarantanny, a także 3 spacerniaki dla psów
– 2 z nich powstały jako inwestycja z budżetu obywatelskiego.

W 2019 roku w ramach budżetu obywatelskiego rozbudowano także boksy zewnętrzne dla kotów i szczeniąt. W schronisku zatrudnionych jest obecnie 19 pracowników – w tym 2 lekarzy weterynarii.

Potrzeby dotyczące pomocy zwierzętom są jednak wciąż ogromne. Dlatego przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami apelują o wsparcie. Można to uczynić przy okazji rozliczania PIT-ów, przekazując 1 proc. podatku.

Częstochowa: Schronisko dla zwierząt funkcjonuje już od 35 lat

Częstochowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt powstało w roku 1985 jako dział Zakładu Oczyszczania Miasta. W placówce było początkowo tylko 6 boksów, 2 klatki i kilka blaszanych baraków służących za gabinet lekarski, biuro, kuchnię i pomieszczenia dla obsługi. Mogło tam wówczas przebywać nie więcej niż 20 psów. W 1991 roku prowadzenie Schroniska przejął częstochowski oddziałTowarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce – i robi to do dziś w ramach umowy z Urzędem Miasta Częstochowy.

Rocznie w placówce przy ul. Gilowej przebywa na stałe średnio ok. 200 psów i 70 kotów. Roczna dotacja miasta to 1,2 mln złotych.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.