Częstochowa: Sesja Rady Miasta jednak się odbędzie, ale bez udziału publiczności

Czytaj dalej
Fot. BR
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Sesja Rady Miasta jednak się odbędzie, ale bez udziału publiczności

Bartłomiej Romanek

W czwartek, 26 marca, o godz. 13 rozpocznie się sesja Rady Miasta w Częstochowie. Pierwotnie miała się ona odbyć tydzień temu, ale została wówczas odwołana z powodu koronawirusa. Teraz ma się jednak ona odbyć, ale ze specjalnymi środkami ostrożności.

Dzisiaj, w czwartek 26 marca 2020 o godz. 13 ma się odbyć sesja Rady Miasta w Częstochowie. Kiedy zamykaliśmy to wydanie, wszystko wskazywało, że nie zostanie ona odwołana, chociaż jak udało się nam ustalić, decyzja ta może ulec zmianie w każdej chwili.

Sesja Rady Miasta miała się już odbyć w poprzedni czwartek. Wówczas Zbigniew Niesmaczny, przewodniczący Rady Miasta zdecydował o jej odwołaniu bez podawania nowego terminu. Przewodniczący Niesmaczny już wcześniej dostrzegał problem, który pojawi się w czasie epidemii, dlatego skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z prośbą o zmiany, umożliwiające zdalne organizowanie sesji.

Rozwiązań jednak nie ma, o czym najlepiej świadczy kłótnia w Sejmie, która toczy się w sprawie obrad posłów. Sesje po wybuchu epidemii odbyły się już m.in. w Katowicach i w Lublińcu.

– Podczas sesji będą obowiązywały specjalne środki ostrożności – mówi Tomasz Nowak, naczelnik Biura Rady Miasta. Dlatego radni zostaną rozsadzeni po całej sali sesyjnej. Jest ich 28, a stanowisk z mikrofonami dwa razy tyle. Ponadto wszystkie stanowiska zostaną specjalnie zdezynfekowane. W sesji nie będzie brała udziału publiczność, ograniczona ma być również obecność prezydium (Częstochowa ma prezydenta i 4 wiceprezydentów, wszyscy w sesji nie będą uczestniczyć). Naczelnicy wydziałów i szefowie miejskich jednostek mają śledzić sesję poprzez internet i być do dyspozycji w razie potrzeby i wyjaśnienia wątpliwości.

Dwa najważniejsze punkty sesji Rady Miasta dotyczą zmian stawek za odpady oraz przeznaczenie miliona zł na walkę z epidemią. Tę ostatnią propozycję złożył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Podczas sesji ma zostać przedstawiony szczególny plan działań i przeznaczenie środków.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne przedstawi argumentację podwyżek opłat za wywóz odpadów. Częstochowianie zapłacą bowiem za śmieci znacznie więcej. Dotychczas stawki wynosiły 18 zł od osoby w przypadku segregowania odpadów i 36 zł, kiedy śmieci nie są segregowane. Od 1 lipca 2020 roku mają obowiązywać nowe stawki w wysokości odpowiednio: 29 i 58 zł od osoby.

Miejska tarcza antykryzysowa
Urząd Miasta przedstawił wczoraj pierwsze plany pomocy przedsiębiorcom. W zakresie opłat czynszowych za lokale użytkowe i dzierżawę gruntów, na wniosek przedsiębiorcy możliwe będą odroczenia i ulgi. Jeżeli chodzi o podatki i opłaty lokalne przepisy pozwalają na: odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, umorzenie w całości lub części odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest ubieganie się o umorzenie zaległości podatkowych. Każdy wniosek przedsiębiorcy będzie rozpatrywany indywidualnie.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.