Częstochowa: Sesja Rady Miasta jednak się odbędzie, ale bez udziału publiczności

Czytaj dalej
Fot. BR
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Sesja Rady Miasta jednak się odbędzie, ale bez udziału publiczności

Bartłomiej Romanek

W czwartek, 26 marca, o godz. 13 rozpocznie się sesja Rady Miasta w Częstochowie. Pierwotnie miała się ona odbyć tydzień temu, ale została wówczas odwołana z powodu koronawirusa. Teraz ma się jednak ona odbyć, ale ze specjalnymi środkami ostrożności.

Dzisiaj, w czwartek 26 marca 2020 o godz. 13 ma się odbyć sesja Rady Miasta w Częstochowie. Kiedy zamykaliśmy to wydanie, wszystko wskazywało, że nie zostanie ona odwołana, chociaż jak udało się nam ustalić, decyzja ta może ulec zmianie w każdej chwili.

Sesja Rady Miasta miała się już odbyć w poprzedni czwartek. Wówczas Zbigniew Niesmaczny, przewodniczący Rady Miasta zdecydował o jej odwołaniu bez podawania nowego terminu. Przewodniczący Niesmaczny już wcześniej dostrzegał problem, który pojawi się w czasie epidemii, dlatego skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z prośbą o zmiany, umożliwiające zdalne organizowanie sesji.

Rozwiązań jednak nie ma, o czym najlepiej świadczy kłótnia w Sejmie, która toczy się w sprawie obrad posłów. Sesje po wybuchu epidemii odbyły się już m.in. w Katowicach i w Lublińcu.

– Podczas sesji będą obowiązywały specjalne środki ostrożności – mówi Tomasz Nowak, naczelnik Biura Rady Miasta. Dlatego radni zostaną rozsadzeni po całej sali sesyjnej. Jest ich 28, a stanowisk z mikrofonami dwa razy tyle. Ponadto wszystkie stanowiska zostaną specjalnie zdezynfekowane. W sesji nie będzie brała udziału publiczność, ograniczona ma być również obecność prezydium (Częstochowa ma prezydenta i 4 wiceprezydentów, wszyscy w sesji nie będą uczestniczyć). Naczelnicy wydziałów i szefowie miejskich jednostek mają śledzić sesję poprzez internet i być do dyspozycji w razie potrzeby i wyjaśnienia wątpliwości.

Dwa najważniejsze punkty sesji Rady Miasta dotyczą zmian stawek za odpady oraz przeznaczenie miliona zł na walkę z epidemią. Tę ostatnią propozycję złożył prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Podczas sesji ma zostać przedstawiony szczególny plan działań i przeznaczenie środków.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne przedstawi argumentację podwyżek opłat za wywóz odpadów. Częstochowianie zapłacą bowiem za śmieci znacznie więcej. Dotychczas stawki wynosiły 18 zł od osoby w przypadku segregowania odpadów i 36 zł, kiedy śmieci nie są segregowane. Od 1 lipca 2020 roku mają obowiązywać nowe stawki w wysokości odpowiednio: 29 i 58 zł od osoby.

Miejska tarcza antykryzysowa
Urząd Miasta przedstawił wczoraj pierwsze plany pomocy przedsiębiorcom. W zakresie opłat czynszowych za lokale użytkowe i dzierżawę gruntów, na wniosek przedsiębiorcy możliwe będą odroczenia i ulgi. Jeżeli chodzi o podatki i opłaty lokalne przepisy pozwalają na: odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenie zapłaty podatku na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej, umorzenie w całości lub części odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest ubieganie się o umorzenie zaległości podatkowych. Każdy wniosek przedsiębiorcy będzie rozpatrywany indywidualnie.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.