Czestochowa: Strajk w częstochowskim TRW? Pracownicy głosowali "za"

Czytaj dalej
Fot. arc
PC

Czestochowa: Strajk w częstochowskim TRW? Pracownicy głosowali "za"

PC

Trwa walka pracowników TRW w Częstochowie o podwyżki. W sobotę 16 lutego 2019 podliczono głosy w zakładowym referendum. 97,85 proc. pracowników opowiedziało się za strajkiem. Referendum jest ważne.

Spór w sprawie zarobków w produkującej m.in. pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne częstochowskiej firmie przybiera na sile. Groźba strajku wisiała już nad TRW od kilku tygodni, gdy związkowcy i władze firmy nie doszły do porozumienia. Związkowcy, którzy brali udział w rozmowach wystąpili z postulatami podwyżki 400 zł brutto do stawki bazowej dla każdego zatrudnionego pracownika oraz wpisanie do regulaminu wynagrodzeń zasad przyznawania i wypłat nagród jubileuszowych. – Członkowie zespołu negocjacyjnego NSZZ „Solidarność” nie zaakceptowali propozycji zaproponowanej przez dyrekcję TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. Zdaniem strony związkowej zaproponowana wysokość podwyżki kwoty bazowej dla pracowników produkcji jest za niska wobec oczekiwań pracowników – mówił jeszcze w czasie trwania referendum strajkowego Stanisław Kołodziejczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Ludzie chcą strajku

W sobotę 16 lutego „Solidarność” ogłosiła wyniki głosowania. Już w połowie tygodnia było jasne, że wysoka frekwencja głosujących sprawi, że referendum będzie ważne. Jak pokazały wyniki, na 4549 etatowych pracowników TRW w Częstochowie w głosowaniu wzięło udział 3303 uprawnione osoby (72,6 proc.). Za zorganizowaniem akcji strajkowej opowiedziało się 3232 pracowników, co stanowi 97,85 proc. osób biorących udział w referendum. Przeciw strajkowi opowiedziało się jedynie 41 osób (1,25 proc.). – Na podstawie art. 20 ust. 1 Ustawy o rozwiązaniu sporów zbiorowych Organizacja Zakładowa NSZZ “Solidarność” posiada podstawę prawną do ogłoszenia akcji strajkowej w TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie – zapowiedziała „Solidarność”.

Jeszcze w trakcie trwania referendum władze TRW przedstawiły pracownikom informację o tym, że w marcu zostaną wypłacone podwyżki, jednak nie tej wysokości, której żądali pracownicy. – Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” nie wyraża zgody na tego rodzaju praktyki ze strony pracodawcy – odpowiedzieli przedstawiciele „Solidarności“. Władze związku nie ujawniły jeszcze, jaką formę przybierze strajk.

PC

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.