Czestochowa: Strajk w częstochowskim TRW? Pracownicy głosowali "za"

Czytaj dalej
Fot. arc
PC

Czestochowa: Strajk w częstochowskim TRW? Pracownicy głosowali "za"

PC

Trwa walka pracowników TRW w Częstochowie o podwyżki. W sobotę 16 lutego 2019 podliczono głosy w zakładowym referendum. 97,85 proc. pracowników opowiedziało się za strajkiem. Referendum jest ważne.

Spór w sprawie zarobków w produkującej m.in. pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne częstochowskiej firmie przybiera na sile. Groźba strajku wisiała już nad TRW od kilku tygodni, gdy związkowcy i władze firmy nie doszły do porozumienia. Związkowcy, którzy brali udział w rozmowach wystąpili z postulatami podwyżki 400 zł brutto do stawki bazowej dla każdego zatrudnionego pracownika oraz wpisanie do regulaminu wynagrodzeń zasad przyznawania i wypłat nagród jubileuszowych. – Członkowie zespołu negocjacyjnego NSZZ „Solidarność” nie zaakceptowali propozycji zaproponowanej przez dyrekcję TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie. Zdaniem strony związkowej zaproponowana wysokość podwyżki kwoty bazowej dla pracowników produkcji jest za niska wobec oczekiwań pracowników – mówił jeszcze w czasie trwania referendum strajkowego Stanisław Kołodziejczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności.

Ludzie chcą strajku

W sobotę 16 lutego „Solidarność” ogłosiła wyniki głosowania. Już w połowie tygodnia było jasne, że wysoka frekwencja głosujących sprawi, że referendum będzie ważne. Jak pokazały wyniki, na 4549 etatowych pracowników TRW w Częstochowie w głosowaniu wzięło udział 3303 uprawnione osoby (72,6 proc.). Za zorganizowaniem akcji strajkowej opowiedziało się 3232 pracowników, co stanowi 97,85 proc. osób biorących udział w referendum. Przeciw strajkowi opowiedziało się jedynie 41 osób (1,25 proc.). – Na podstawie art. 20 ust. 1 Ustawy o rozwiązaniu sporów zbiorowych Organizacja Zakładowa NSZZ “Solidarność” posiada podstawę prawną do ogłoszenia akcji strajkowej w TRW Polska Sp. z o.o. w Częstochowie – zapowiedziała „Solidarność”.

Jeszcze w trakcie trwania referendum władze TRW przedstawiły pracownikom informację o tym, że w marcu zostaną wypłacone podwyżki, jednak nie tej wysokości, której żądali pracownicy. – Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” nie wyraża zgody na tego rodzaju praktyki ze strony pracodawcy – odpowiedzieli przedstawiciele „Solidarności“. Władze związku nie ujawniły jeszcze, jaką formę przybierze strajk.

PC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.