Częstochowa: Szpital miejski kupi 10 respiratorów, ale będzie też inny sprzęt

Czytaj dalej
Fot. BR
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Szpital miejski kupi 10 respiratorów, ale będzie też inny sprzęt

Bartłomiej Romanek

Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie chce kupić dziesięć respiratorów. Ze środkami nie powinno być problemu, trudniej będzie je zamówić.

- Chcielibyśmy kupić dziesięć respiratorów. Pięć już jest zamówionych – mówi nam senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Siedem z nowych respiratorów ma zostać zakupionych dzięki milionowi zł, które miasto przeznaczyło na walkę z koronawirusem. Kolejne trzy będą zakupione ze środków szpitala. Problemem może być jedynie wielkie zapotrzebowania na sprzęt nie tylko w Polsce, co powoduje, że nie wiadomo, kiedy nowe respiratory mogą trafić do szpitala.

Sprzęt jest bardzo szpitalowi bardzo potrzebny. Już wcześniej dyrekcja apelowała o pomoc, na którą odpowiedziało wiele firm i instytucji, ale także sami mieszkańcy. Dyrektor Wojciech Konieczny już musiał radzić sobie z problemami związanymi z epidemią koronawirusa.

W sobotę trzeba było zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy po tym, jak pojawiła się na nim dwójka pacjentów zakażonych koronawirusem.

– Na SOR przywieziono dwoje pacjentów, u których wywiad nie wskazywał na to, że mogą być zakażeni. Badania miały jednak wynik pozytywny - mówi senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

Chorzy pacjenci zostali przewiezieni już do szpitala zakaźnego. Kwarantannie poddano w sumie 8 pracowników szpitala i 7 pacjentów.

– Jeden z pracowników zostanie poddany kwarantannie w szpitalu, przygotowaliśmy dla niego pomieszczenie, pozostali zdecydowali się na kwarantannę domową - mówi dyrektor Wojciech Konieczny. - Sześciu pacjentów jest w kwarantannie na oddziale interny w pojedynczych pokojach, siódmy nie musiał być hospitalizowany, więc wrócił do domu, gdzie przebywa w kwarantannie domowej.

Respiratory to prawdopodobnie nie jedyny sprzęt medyczny, który trafi do szpitala dzięki środkom miasta. Trafi tam także wkrótce sprzęt ochrony osobistej i środki dezynfekcji, a pogotowie, docelowo 300 specjalistycznych kombinezonów.

Stacja Pogotowia Ratunkowego zamierza natomiast zrealizować w najbliższym czasie zakup nowej karetki i respiratora

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.