Częstochowa: Targi szkolne "Zawodowiec". Szkoły apelują, aby uczniowie dokonali rozsądnego wyboru

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Targi szkolne "Zawodowiec". Szkoły apelują, aby uczniowie dokonali rozsądnego wyboru

Bartłomiej Romanek

W poniedziałek w Hali Sportowej Częstochowa rozpoczęła się druga edycja Częstochowskich Targów Szkolnych „Zawodowiec”, w której bierze udział kilkadziesiąt szkół technicznych i firm z miasta i okolic.

Organizowane przez Centrum Obsługi Inwestora Częstochowskie Targi Szkolne „Zawodowiec” to jedyna taka impreza edukacyjna w regionie. Przez trzy dni w Hali Sportowej Częstochowa młodzież ze szkół gimnazjalnych może zapoznać się w jednym miejscu z pełną ofertą szkół technicznych działających na terenie miasta. Ale w targach, obok szkół, uczestniczą lokalne firmy, które prezentują młodzieży możliwości związane z praktykami, płatnymi stażami, a nawet z późniejszym zatrudnieniem.

Moda i tańce

Każda ze szkół starała się zaprezentować podczas targów z jak najlepszej strony. Techniczne Zakłady Naukowe reprezentował absolwent szkoły, Adam Kazior, który zdobył złoty medal w kategorii „ochrona środowiska” podczas Międzynarodowej Wystawy Technologii i Innowacji IPITEX 2018 w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Zespół Szkół im. W. Reymonta przygotował pokaz mody, a uczennice z Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego zaprezentowały pokaz taneczny.

– Te targi to bardzo dobry pomysł. Podczas targów pokazujemy, że w naszych szkołach można uzyskać zawód, ale młodzi ludzie mogą także przekonać się, że mają dzięki temu od razu otwartą drogę do rynku pracy, na którym jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z wykształceniem technicznym – mówi Karol Kaczmarek, dyrektor TZN.

Wykształcą dekarzy

Podczas targów podpisano również niezwykle ważny list intencyjny. Podpisali się pod nim przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, Zespołu Szkół Technicznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz władze miasta.

– List dotyczy współpracy i objęcia patronatem przez PSD klas dekarskich w regionie. Będziemy kształcili dekarzy w ramach klas, organizowali praktyki i płatne staże zawodowe, a także szkolenia specjalistyczne. Zamierzamy zabierać uczniów do fabryk najlepszych producentów materiałów dachowych, będziemy ubierać ich w profesjonalne ubrania dekarskie, a na koniec najlepszy uczeń otrzyma stypendium w wysokości tysiąca zł – mówi Anna Dera z Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, która podkreśla, że zapotrzebowanie na dekarzy jest ogromne, a w Częstochowie nie było dotąd żadnej takiej klasy.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.