Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Teatr im. Adama Mickiewicza bez dotacji z ministerstwa. Nie będzie remontu

Częstochowa: Teatr im. Adama Mickiewicza bez dotacji z ministerstwa. Nie będzie remontu
Bartłomiej Romanek

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dotację do remontu częstochowskiej sceny i usunęło z listy kluczowych projektów województwa śląskiego.

Budynek Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie wymaga niemal natychmiastowej przebudowy, która może kosztować 40 milionów zł.

– Nasza scena potrzebuje generalnego remontu – mówi Robert Dorosławski, dyrektor Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. – Po tylu latach od ostatniego remontu konieczna jest modernizacja Ostatni większy remont był przeprowadzany na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Dzięki modernizacji częstochowskiej sceny, artystów mogłaby oglądać większa publiczność. Niestety plany modernizacji teatru trzeba będzie znów odłożyć. A to dlatego, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek Częstochowy o dotację i usunęło z listy kluczowych projektów remont Teatru im. Adama Mickiewicza.

Częstochowa: Teatr im. Adama Mickiewicza bez dotacji z ministerstwa. Nie będzie remontu

Taka decyzja spotkała się z reakcją częstochowskiej Rady Miasta. Radni podczas ostatniej sesji przyjęli w tej sprawie specjalne stanowisko.

Czytamy w nim m.in., że „Rada Miasta Częstochowy pragnie wyrazić swoje niezadowolenie w związku z bezpodstawnym odrzuceniem wniosku o dotację i usunięciem z listy kluczowych projektów w województwie śląskim remontu Teatru im Adama Mickiewicza w Częstochowie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brak dotacji nie pozwoli na przeprowadzenie pilnego remontu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, zwłaszcza, że oprócz gruntownej modernizacji technicznej budynku niezbędne jest jego przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz spełnienia przepisów ochrony przeciwpożarowej. Odrzucenie wniosku przez Ministerstwo jest tym bardziej niezrozumiałe, gdyż z puli środków na lata 2007-2013 z tego samego programu Częstochowa pozyskała prawie 17 mln zł na remont i rozbudowę Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Z puli środków na lata 2014-2020 Miasto Częstochowa zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykluczone na co jako Rada Miasta Częstochowy nie możemy się zgodzić”.

Częstochowa: Teatr im. Adama Mickiewicza bez dotacji z ministerstwa. Nie będzie remontu

Decyzja ministerstwa jest dla miasta bardzo rozczarowująca. Miasto bowiem przygotowało dokumentację oraz uzyskało wszystkie niezbędne zgody do rozpoczęcia prac remontowych.

W dalszej części:

 • Na jaką listę został wpisany wniosek
 • Ile wind i podjazdów ma być w teatrze po przebudowie
 • Dwupoziomowa kawiarnia i restauracja
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.