Częstochowa. Tężnia na Promenadzie będzie działać jeszcze wiosną 2019

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa. Tężnia na Promenadzie będzie działać jeszcze wiosną 2019

Janusz Strzelczyk

Częstochowianie czekają na uruchomienie pierwszej w mieście tężni, która powstała przy Promenadzie im. Czesława Niemena. Otwarcie - wiosną 2019.

Kiedy tężnia zacznie działać? - Niezbędne jest m.in. podpisanie umowy na dostarczenie prądu i przygotowanie tężni do bieżącej eksploatacji - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie. Tężnia ruszyć ma jeszcze tej wiosny.

Zgodnie z terminem inwestycja powinna zostać zrealizowana do końca września ubiegłego roku. Winę za półroczny poślizg ponosi wykonawca. Umowa na kwotę 336 tys. zł z firmą Gutowski z Leszna została podpisana 29 czerwca 2018 roku. Od tego momentu wykonawca miał trzy miesiące na realizację inwestycji, czyli do 29 września. Od tego czasu miasto naliczało kary umowne w wysokości 0,2 proc. wartości całego zadania za każdy dzień.

Tężnia powstała w ramach budżetu obywatelskiego. Częstochowianie wybrali do realizacji 112 wniosków. Wśród nich była tężnia przy Promenadzie, której budowę zaproponowała Agata Gonera. Jej wniosek nie był jedynym, który dotyczył budowy tężni. Były jeszcze dwa inne. Lokalizacja w parku Lisiniec nie przeszła jednak weryfikacji formalno-prawnej, za to pod głosowanie poddano budowę tężni na Ostatnim Groszu, lecz propozycja zdobyła zbyt mało głosów, aby ją zrealizować. Projekt budowy tężni na Promenadzie za 315 tys. zł, otrzymał ponad 8,3 tys. pkt i zajął szóste miejsce w głosowaniu na projekty ogólnomiejskie.

Częstochowska tężnia nie jest tak duża jak te najsłynniejsze, w Ciechocinku. Tam są trzy, każda po 15,8 m wysokości, a ich łączna długość to aż 1741,5 m. Częstochowska tężnia ma ok. 3,5 m wysokości i 10 m długości. Jej działanie polega na tym, że ociekająca po tarninie ze śliwy, na żelbetowej konstrukcji, solanka rozbija się o gałązki, dzięki czemu częściowo wyparowuje, nasycając powietrze solnym aerozolem. Jak przekonują specjaliści, jedna-dwie godziny spędzone w pobliżu tężni odpowiadają trzydniowemu pobytowi nad morzem.

Podłoże wokół tężni jest utwardzone płytami betonowymi. Zamontowane zostały też przyłącze elektroenergetyczne, instalacja elektryczna oraz oświetlenie tężni. W jej pobliżu postawionych zostało 14 ławek i 2 kosze na śmieci. Posadzono krzewy irgi błyszczącej, a sąsiadujący teren został obsiany trawą. Aby wyrównać różnicę wysokości między tężnią a poziomem promenady Niemena zaprojektowano także schody terenowe z płyt chodnikowych. Zbiorniki napełnione są 5 tys. litrów atestowanej przez Państwowy Zakład Higieny solanki.

Wodny plac zabaw na promenadzie w Częstochowie

Na Promenadzie im. Cz. Niemena ma być jeszcze plac wodny dla dzieci. Jego budowę w miejscu zdewastowanej fontanny zainicjowała radna Małgorzata Iżyńska. Pomysł przepadł w budżecie partycypacyjnym, ale miasto chce sfinansować go ze swojego budżetu. Ruszył kolejny, trzeci przetarg na to zadanie, na razie samorząd oczekuje na wykonawców. Poprzednie przetargi zostały unieważnione z powodu braku zainteresowania firm budowlanych. Miasto zmodyfikowało więc zapisy programu funkcjonalno-użytkowego dla placu wodnego. Wodny plac zabaw będzie składał się z antypoślizgowych mat z fantazyjnymi dyszami.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.