Częstochowa: Tężnia uruchomiona. Teraz na Promenadzie powstanie grill park

Czytaj dalej
Fot. Piotr Wiewióra
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Tężnia uruchomiona. Teraz na Promenadzie powstanie grill park

Bartłomiej Romanek

Miasto ogłosiło przetarg na budowę grill parku na Promenadzie im. Czesława Niemena. Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach budżetu obywatelskiego i powinna być gotowa do końca września.

Promenada im. Czesława Niemena, mimo że powstała w latach 70. ubiegłego stulecia, do dzisiaj jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych częstochowian. Po tylu latach Promenadzie przydałaby się jednak rewitalizacja, co dostrzegają zarówno mieszkańcy, jak i władze Częstochowy. Ci pierwsi chcą zmieniać Promenadę im. Czesława Niemena m.in. dzięki budżetowi partycypacyjnego.

To dzięki niemu wybudowano tężnię. Inwestycja była opóźniona o kilka miesięcy, ale w maju udało się uruchomić tężnię, która przyciąga częstochowian. Tężnia ma 3,5 metra wysokości oraz 10 metrów długości. Składa się z siedmiu rzędów słupów. Wypełnienie tężni stanowi tarnina pozyskana ze śliwy, a cała konstrukcja powstała na płycie żelbetowej.

Podłoże wokół tężni jest utwardzone płytami betonowymi. Zamontowane zostały też przyłącze elektroenergetyczne, instalacja elektryczna oraz oświetlenie tężni. W jej pobliżu postawionych zostało 14 ławek i 2 kosze na śmieci. Pojawiły się krzewy irgi błyszczącej, a sąsiadujący teren zielony został obsiany trawą.

Zbiornik został zasilony atestowaną przez Państwowy Zakład Higieny solanką o stężeniu 4-10 proc. w ilości 5 tys. litrów.
Wkrótce także dzięki budżetowi partycypacyjnemu przy Promenadzie powstanie pierwszy w mieście, grill park. Wykonawca wyłoniony w postępowaniu przetargowym będzie zobowiązany do uporządkowania terenu oraz wykonania nawierzchni z tłucznia i kostki brukowej. Ponadto zostaną zamontowane elementy małej architektury i nasadzona zieleń. Wykonawcy mogą składać oferty do 18 czerwca.

Niestety wiele wskazuje na to, że w tym roku nie powstanie wodny plac zabaw. Do budżetu na wniosek radnej Małgorzaty Iżyńskiej wprowadzono na to zadanie pół miliona zł, ale kolejny już przetarg, przyniósł oferty przekraczające czterokrotnie możliwości miasta.
Niewykluczone, że wodny plac zabaw powstanie dopiero w ramach szerszej rewitalizacji Promenady im. Cz. Niemena, nad którą prace mają rozpocząć się w tym roku.

– W najbliższych miesiącach chcielibyśmy stworzyć koncepcję rewitalizacji. Podczas prac będziemy ją konsultować z mieszkańcami. W przyszłym roku powstałaby odpowiednia dokumentacja – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.