Częstochowa: Tramwajowa rewolucja. Nowe „Twisty“ i nowe tory

Czytaj dalej
Fot. arc MZDiT Częstochowa
Piotr Ciastek

Częstochowa: Tramwajowa rewolucja. Nowe „Twisty“ i nowe tory

Piotr Ciastek

Kompleksowa modernizacja linii tramwajowej oraz zakup taboru w postaci fabrycznie nowych ,,Twistów” – to realizowane właśnie, priorytetowe elementy programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.

Trwająca właśnie budowa nowej linii tramwajowej w starym śladzie między Rakowem a Północą (za 114 mln zł) oraz produkcja i dostawa 10 nowoczesnych składów (kosztem 90 mln zł) to największy jak dotąd projekt tramwajowy w historii częstochowskiego MPK (dofinansowany w ramach projektów europejskich). Wielka przebudowa linii tramwajowej rozpoczęła się od odcinka na Rakowie w ciągu alei Pokoju – prace potrwają tam do końca czerwca. Następnie ruszy kolejny etap inwestycji w postaci przebudowy zjazdów do zajezdni MPK w alei Niepodległości oraz prace na samej zajezdni.

– Roboty idą dość sprawnie. Najpierw wyrwano stare tory tramwajowe, potem pogłębiono ich ślad i zajęto się instalacjami, które biegną pod torowiskiem. Teraz przyszedł czas na położenie betonowych podkładów i nowych torów. Jako mieszkaniec, choć mam utrudniony dostęp do pewnych miejsc w okolicy, to cieszę się, że wkrótce linia będzie jak nowa – mów mieszkaniec Rakowa, Tomasz Maćkowiak.

Nowoczesne tramwaje

Tymczasem trwa produkcja nowych tramwajów dla Częstochowy – wyobrażenie o ich ostatecznym wyglądzie daje załączona poniżej wizualizacja. ,,Twisty” drugiej generacji będą jednymi z najnowocześniejszych tramwajów w Europie. Oprócz szerokiej palety udogodnień jezdnych, będą wyposażone w pełną klimatyzację, monitoring, cyfrową informację dla podróżujących czy biletomaty. Po dostawie 10 nowych tramwajów (przyjadą do Częstochowy pod koniec tego roku i na początku przyszłego) w częstochowskim taborze tramwajowym będą dominować nowoczesne pojazdy – uzupełnią jeżdżące od kilku lat składy pierwszej serii ,,Twistów”. Miasto zdobyło na te inwestycje 144 mln zł unijnego dofinansowania, a wartość obu tramwajowych projektów to 204 mln zł.

– Nasza komunikacja miejska powinna stawać się coraz atrakcyjniejszą alternatywą dla prywatnych środków transportu. – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Wygoda jazdy w nowoczesnych wagonach tramwajowych, po odnowionych torach to istotna zachęta. Tramwaje będą szybsze, traktowane w ruchu miejskim priorytetowo, a dzięki przebudowie istniejących peronów i budowie nowych – bardziej dostępne. Komfort i bezpieczeństwo podróży mają być większe niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolejne utrudnienia

Żeby w częstochowską linię tramwajową tchnąć nowe życie, trzeba czasem zamknąć pewne odcinki dróg. Tak też stanie się już dziś przy remontowanej linii w alei Pokoju.
Przez kilkanaście dni zamknięty będzie przejazd wzdłuż estakady na Rakowie po stronie prowadzącej w stronę centrum miasta. Autobusy i samochody będą mogły przeciąć aleję Pokoju jadąc górą estakady. Z kolei przystanek autobusowy „Estakada“ w kierunku Śródmieścia zostanie zawieszony.

WIELKIE INWESTYCJE TRAMWAJOWE

Piotr Ciastek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.