js

Częstochowa. Tylko szczepione dzieci będą przyjmowane do żłobka? Uchwała z 2019. Nowy regulamin rekrutacji

Częstochowa. Radni przyjęli trzecią uchwałę o przyjmowaniu do żłobka tylko zaszczepionych dzieci Fot. arc Częstochowa. Radni przyjęli trzecią uchwałę o przyjmowaniu do żłobka tylko zaszczepionych dzieci
js

Po raz trzeci w Rada Miasta Częstochowy w maju 2019 podjęła próbę prawnego zakazu przyjmowania do miejskich żłobków nieszczepionych dzieci.

Podczas sesji w maju 2019 częstochowscy radni zmienili regulamin rekrutacji do miejskiego żłobka.

- Tym razem projekt uchwały konsultowaliśmy z prawnikami wojewody, a nawet z polonistami, aby cudzysłowy czy przecinki były właściwie użyte, we właściwym miejscu - mówi Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (klub radnych Koalicja Obywatelska), współautorka uchwały.

Częstochowska uchwała jest wzorowana na sosnowieckiej, którą samorząd wprowadził w życie. W przeciwieństwie do tej przyjętej wcześniej w Częstochowie. Wojewoda śląski zakwestionował wówczas uchwały dotyczące kryteriów przyjęć do miejskich przedszkoli i żłobków. W styczniu do punktowanych kryteriów przyjęć do przedszkoli i żłobków miejskich Rada Miasta dopisała oświadczenie rodziców o przejściu dziecka przez obowiązkowe szczepienia. W przypadku drugiej uchwały dotyczącej przyjęć do miejskiego żłobka radni chcą zmodyfikować zakwestionowane przez wojewodę zapisy.

Wojewoda dwa razy zakwestionował taką częstochowską uchwałę. Poprzednio było to w 2015 roku. Była to pierwsza w Polsce taka uchwała rady miasta.

W opinii wojewody uchwała dotycząca przedszkoli była niezgodna z prawem oświatowym, przepisy wymagają bowiem, aby podczas rekrutacji priorytet miały „potrzeby dziecka i jego rodziny”. Zdaniem wojewody trudno było uznać, że oświadczenie o szczepieniach uwzględniała takie potrzeby.

Radna Jolanta Urbańska zwraca uwagę, że uchwała jest o egzekwowaniu obowiązującego prawa, obowiązku szczepienia dzieci . W częstochowskiej uchwale jest zapis, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń lekarskich o szczepieniu, ale wystarczy oświadczenie rodziców. Wzór takiego oświadczenia można otrzymać w Urzędzie Miasta. Ale żłobki mogą przygotować swoje wzory oświadczeń, które będą honorowane.

W województwie śląskim uchwałę preferującą zaszczepione dzieci w rekrutacji do miejskich placówek przyjęli też radni w Mysłowicach. Nadzór prawny wojewody uznał ją za nieważną.

We Włoszech od kilku miesięcy obowiązuje ustawa na mocy której nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do przedszkoli i żłobków. Mogą natomiast być przyjmowane do szkół podstawowych, ale kara dla rodziców za niewypełnienie obowiązku szczepienia wynosi równowartość ok. 2,1 tys. zł.

W Polsce największy odsetek odmów obowiązkowych szczepień dzieci na tysiąc osób w wieku od 0 do 19 lat, jest w woj, pomorskim - 8,3, najmniejszy w woj. podkarpackim - 0,8.

W woj. śląskim odsetek ten wynosi 6,3. Przepisy o obowiązku zaszczepienia dzieci przyjmowanych do żłobków, przedszkoli to odpowiedź na ruchy antyszczepionkowe.

js

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.