js

Częstochowa. Tylko szczepione dzieci będą przyjmowane do żłobka? Uchwała z 2019. Nowy regulamin rekrutacji

Częstochowa. Radni przyjęli trzecią uchwałę o przyjmowaniu do żłobka tylko zaszczepionych dzieci Fot. arc Częstochowa. Radni przyjęli trzecią uchwałę o przyjmowaniu do żłobka tylko zaszczepionych dzieci
js

Po raz trzeci w Rada Miasta Częstochowy w maju 2019 podjęła próbę prawnego zakazu przyjmowania do miejskich żłobków nieszczepionych dzieci.

Podczas sesji w maju 2019 częstochowscy radni zmienili regulamin rekrutacji do miejskiego żłobka.

- Tym razem projekt uchwały konsultowaliśmy z prawnikami wojewody, a nawet z polonistami, aby cudzysłowy czy przecinki były właściwie użyte, we właściwym miejscu - mówi Jolanta Urbańska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Częstochowy (klub radnych Koalicja Obywatelska), współautorka uchwały.

Częstochowska uchwała jest wzorowana na sosnowieckiej, którą samorząd wprowadził w życie. W przeciwieństwie do tej przyjętej wcześniej w Częstochowie. Wojewoda śląski zakwestionował wówczas uchwały dotyczące kryteriów przyjęć do miejskich przedszkoli i żłobków. W styczniu do punktowanych kryteriów przyjęć do przedszkoli i żłobków miejskich Rada Miasta dopisała oświadczenie rodziców o przejściu dziecka przez obowiązkowe szczepienia. W przypadku drugiej uchwały dotyczącej przyjęć do miejskiego żłobka radni chcą zmodyfikować zakwestionowane przez wojewodę zapisy.

Wojewoda dwa razy zakwestionował taką częstochowską uchwałę. Poprzednio było to w 2015 roku. Była to pierwsza w Polsce taka uchwała rady miasta.

W opinii wojewody uchwała dotycząca przedszkoli była niezgodna z prawem oświatowym, przepisy wymagają bowiem, aby podczas rekrutacji priorytet miały „potrzeby dziecka i jego rodziny”. Zdaniem wojewody trudno było uznać, że oświadczenie o szczepieniach uwzględniała takie potrzeby.

Radna Jolanta Urbańska zwraca uwagę, że uchwała jest o egzekwowaniu obowiązującego prawa, obowiązku szczepienia dzieci . W częstochowskiej uchwale jest zapis, że nie trzeba przedstawiać zaświadczeń lekarskich o szczepieniu, ale wystarczy oświadczenie rodziców. Wzór takiego oświadczenia można otrzymać w Urzędzie Miasta. Ale żłobki mogą przygotować swoje wzory oświadczeń, które będą honorowane.

W województwie śląskim uchwałę preferującą zaszczepione dzieci w rekrutacji do miejskich placówek przyjęli też radni w Mysłowicach. Nadzór prawny wojewody uznał ją za nieważną.

We Włoszech od kilku miesięcy obowiązuje ustawa na mocy której nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do przedszkoli i żłobków. Mogą natomiast być przyjmowane do szkół podstawowych, ale kara dla rodziców za niewypełnienie obowiązku szczepienia wynosi równowartość ok. 2,1 tys. zł.

W Polsce największy odsetek odmów obowiązkowych szczepień dzieci na tysiąc osób w wieku od 0 do 19 lat, jest w woj, pomorskim - 8,3, najmniejszy w woj. podkarpackim - 0,8.

W woj. śląskim odsetek ten wynosi 6,3. Przepisy o obowiązku zaszczepienia dzieci przyjmowanych do żłobków, przedszkoli to odpowiedź na ruchy antyszczepionkowe.

js

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.