Częstochowa: unijne środki na edukację. Wykształcą drukarzy i zegarmistrzów dzięki unijnemu wsparciu

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: unijne środki na edukację. Wykształcą drukarzy i zegarmistrzów dzięki unijnemu wsparciu

Bartłomiej Romanek

Ponad 5,4 miliona zł unijnego dofinansowania otrzyma Częstochowa na dwa projekty edukacyjne: „Zawodowa Współpraca 2” oraz „Wesołe Przedszkole”. Skorzystają z nich przedszkolaki, a także uczniowie szkół zawodowych. Unijne pieniądze na edukację

To kolejne projekty, które zawierają elementy innowacyjnego wsparcia zawodowego i edukacyjnego, wpisując się w programy „Teraz Lepsza Praca” i „Kierunek Przyjazna Częstochowa” – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Dzięki unijnemu dofinansowaniu inwestujemy w zawodowy potencjał tych, którzy już za chwilę wejdą na rynek pracy, a z drugiej strony – opiekujemy się jeszcze lepiej naszymi najmłodszymi.

Łączna wartość obu projektów to 5 mln 830 tys. zł (Zawodowa Współpraca – blisko 4,5 mln zł; Wesołe Przedszkole – około 1,3 mln zł), na które Częstochowa uzyskała 5,4 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO woj. śląskiego.
Projekt „Zawodowa Współpraca 2” potrwa od 1 września 2019 roku do 31 sierpnia 2021 roku. Młodzież weźmie udział w praktykach i stażach, kursach zawodowych, zajęciach specjalistycznych; skorzysta również z doradztwa zawodowego.

Dla pedagogów przewidziano m.in. kursy i szkolenia doskonalące. W sumie wsparcie dotrze do ponad 320 osób.

W Zespole Szkół im. B. Prusa dofinansowanie przeznaczone zostanie m.in. na rozwój kompetencji młodych ludzi w tak poszukiwanych na lokalnym rynku specjalnościach, jak technik procesów drukowania czy technik technologii szkła. Częstochowa będzie też jedynym miastem w Polsce, w którym w ramach „Zawodowej Współpracy 2” – będą się kształcić technicy mechatronicy w specjalności „zegarmistrz”. Popyt na fachowców w tej branży jest w regionie ogromny.

„Wesołe Przedszkole” będzie realizowane od 1 lutego przyszłego roku do 31 lipca 2020 roku. Powstaną nowe oddziały zamiejscowe Miejskich Przedszkoli nr 37 i 38 w Szkołach Podstawowych nr 53 (przy ul. Orkana) i 41 (przy ul. Okólnej). Dwa nowe, wyposażone w meble, sprzęt i pomoce dydaktyczne oddziały zaoferują łącznie 50 miejsc, a sama ich lokalizacja jest nieprzypadkowa – urzędnicy najpierw dokładnie zbadali, w których rejonach Częstochowy popyt na miejsca w przedszkolach będzie największy w okresie realizacji projektu. Dla 11 maluchów z niepełnosprawnościami projekt przewiduje dodatkowe specjalistyczne zajęcia indywidualne (np. terapia behawioralna, ręki, ruchu), dla pozostałych – zajęcia rozwijające m.in. umiejętności psychoruchowe i kompetencje emocjonalne.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.