Częstochowa walczy ze smogiem. Są dotacje na nowe piece i solary

Czytaj dalej
janusz strzelczyk

Częstochowa walczy ze smogiem. Są dotacje na nowe piece i solary

janusz strzelczyk

W Częstochowie trwa prawdziwa ekologiczna ofensywa: są dotacje do wymiany starych pieców, instalacji pomp cieplnych. Ale są też kontrole Straży Miejskiej, sprawdzające czym się pali.

W Częstochowie realizowany jest projekt „Słoneczna gmina”, dzięki któremu mieszkańcy otrzymują duże dofinansowanie do montażu instalacji solarnych, fotowoltaicznych lub pomp ciepła.
Są jeszcze możliwości otrzymania dotacji z puli, która nie została do końca rozdysponowana. Do 23 marca można składać podania. Dokumenty do pobrania są dostępne na stronach Urzędu Miasta Częstochowy i Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, a także w wersji papierowej w Biurze Obsługi Interesanta UM Częstochowy przy ul. Śląskiej.

- W projekcie nie mogą uczestniczyć osoby, które mają już jakieś instalacje, służące do produkcji energii ze źródeł odnawialnych, z przyczyn technicznych, prowadzą działalność gospodarczą lub są zadłużone wobec miasta -mówi Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM Częstochowy

W ubiegłym roku Częstochowa pozyskała 2,9 mln zł dofinansowania do budowy wartej ok. 4,2 mln zł infrastruktury służącej do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Powstanie ona w 168 gospodarstwach domowych. W 34 gospodarstwach zamontowane zostaną kolektory słoneczne (dofinansowanie do 12 tys. zł netto), w 124 - panele fotowoltaiczne (dofinansowanie do 15 tys. zł netto) i w 10 - pompy ciepła (dofinansowanie do 18 tys. zł netto). Trwa procedura przetargowa, a całość ma zostać zrealizowana do czerwca 2019 roku. 500 tysięcy złotych wydano na wymianę 1300 starych pieców węglowych na kotły najnowszej generacji, o zredukowanej emisji dymu i pyłów.

- W trakcie przygotowań do realizacji projektu część z osób zrezygnowała z udziału w nim, bądź nie miała wszystkich potrzebnych dokumentów. Okazało się, że mamy jedenaście wolnych miejsc na sześć ogniw fotowoltaicznych, czterech solarów i jednej pompy - informuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Jeżeli jednak tych osób rzeczywiście będzie dużo, przygotujemy dla nich kolejny projekt i będziemy się starać pozyskać środki na ten cel.

- Skorzystałem z dotacji na wymianę starego pieca węglowego - mówi Stefan Kula, czestochowianin. - Staram się jeszcze o zainstalowanie paneli słonecznych.

Tymczasem prawie 700 kontroli w domowych kotłowniach przeprowadziła od początku roku częstochowska Straż Miejska. W około 80 przypadkach ujawniła spalanie śmieci. W walce ze smogiem pomagał też specjalny dron. Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa wyposażony w samochód elektryczny, dron oraz mobilne laboratorium pomiarowe odbył pilotażowe kursy w wybrane rejony miasta i wskazał potencjalnie zanieczyszczone ulice.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.