Bartłomiej Romanek

Częstochowa: Wcześniej na ławeczkach przesiadywali pijaczkowie. Teraz przychodzą rodziny z dziećmi

Częstochowa: Wcześniej na ławeczkach przesiadywali pijaczkowie. Teraz przychodzą rodziny z dziećmi
Bartłomiej Romanek

Zakończyła się rewitalizacja Placu Orląt Lwowskich na Rakowie. Prace remontowe kosztowały 1,3 mln zł. Miejsce to przeżywa renesans.

Finał prac remontowych, które kosztowały 1,3 mln zł zbiegł się z zaplanowanym wcześniej piknikiem sąsiedzkim. W imprezie wieńczącej finał przebudowy placu, uczestniczyli – obok mieszkańców dzielnicy – przedstawiciele władz miasta, Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu oraz Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS sp. z o.o.

– Ten plac jest jednym z ważniejszych miejsc w dzielnicy Raków, szczególnie lubianym przez mieszkańców. To tu odbywają się niektóre z uroczystości miejskich, tutaj też można po prostu odpocząć. Cieszę się, że zakończyliśmy remont i spełniliśmy oczekiwania mieszkańców, którzy zasługują na nowoczesne i przyjazne miejsce spotkań – mówił do biorących udział w pikniku prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Remont placu był kontynuacją wcześniej realizowanej inwestycji, związanej z przebudową ulic Iłłakowiczówny i Witkiewicza. Roboty objęły m.in. wymianę nawierzchni, instalację nowych ławek, masztów flagowych i koszy na śmieci, a także demontaż starej fontanny i budowę nowej. Dotychczasowa konstrukcja została zastąpiona kompozycją kilkunastu pionowych strumieni wodnych, rozlokowanych w płaszczyźnie będącej zwieńczeniem placu od strony alei Pokoju. Dzięki temu zlikwidowano dotychczasowy istniejący „basen”, który nie dość , że niszczał, to latem kąpały się w nim dzieci, co było niezdrowe i niebezpieczne. Fontanna na jednej płaszczyźnie z placem spowodowała jego otwarcie na spacerujących główną arterią dzielnicy i odsłoniła będący w centralnej części pomnik Orląt Lwowskich.

W dalszej części:

 • Dlaczego remont się przeciągnął
 • Jakie rośliny pojawiły się na placu
 • Dlaczego remont miał poślizg
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.