Częstochowa: większe dofinansowanie do wymiany pieców. Czy smog będzie mniejszy?

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press / Gazeta Krakowska
Bartłomiej Romanek

Częstochowa: większe dofinansowanie do wymiany pieców. Czy smog będzie mniejszy?

Bartłomiej Romanek

Nie 5, ale nawet 7 tysięcy zł mogą odzyskać częstochowianie, którzy chcą zmienić piece w swoich domach na ekologiczne. Radni podjęli uchwałę, która zwiększa pulę pieniędzy, o którą mogą starać się mieszkańcy.

Pół miliona złotych – tyle Częstochowa zamierza wydać w tym roku na dofinansowanie do wymiany pieców na ekologiczne. To rekordowa kwota, bo jeszcze nigdy nie przeznaczono na ten cel tylu pieniędzy. Rekordowe będzie również dofinansowanie, o które będą się mogli starać częstochowianie.

Dotychczas na wymianę jednego pieca można było otrzymać maksymalnie 5 tysięcy zł, a miejska dotacja nie mogła przekroczyć 50 procent wartości źródła energii.

Częstochowscy radni podnieśli jednak te kwoty do 7 tysięcy zł i 70 procent. Stało się tak na wniosek radnych PO, PiS i Mieszkańców Częstochowy, którzy poparli tę propozycję, a wiceprezydent Mirosław Soborak przyjął ją autopoprawką.

Zgodnie z nową uchwałą, miasto udzieli dotacji na zdemontowanie i zlikwidowanie źródła ciepła (kotła) starego typu opalanego węglem, miałem, koksem lub ekogroszkiem i zastąpienie go podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania; ogrzewaniem elektrycznym (za wyjątkiem przenośnych urządzeń grzewczych); kotłem gazowym; olejowym lub na paliwo stałe z automatycznym sposobem zasilania paliwem bez rusztu awaryjnego, który spełnia minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą granicznych wartości emisji zanieczyszczeń normy PN-EN 303-5:2012.

Kwota dofinansowania wyniesie do 70 proc. kosztów poniesionych przez wnioskodawcę na wykonanie przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem lub zakup nowego źródła ciepła (bez kosztów projektu, montażu oraz dodatkowych materiałów), jednak nie więcej niż 7 tysięcy zł w przypadku zastąpienia kotła opalanego węglem podłączeniem do sieci co, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym lub olejowym. Kwota dofinansowania wyniesie do 50 procent ceny nowego pieca – jednak nie więcej niż 4 000 zł – jeśli dotyczyć będzie wymiany na kocioł na paliwo stałe.

– To rozwiązanie wpisuje się w nasze działania dotyczące walki ze smogiem w mieście – mówi Jacek Krawczyk, radny Platformy Obywatelskiej, która wraz z Nowoczesną postulowały o objęcie Częstochowy rządowym programem walki ze smogiem.

Radni przyjęli również kwoty dofinansowanie do montażu kolektorów i usuwania azbestu. Dotacja do kolektorów słonecznych obejmuje pokrycie części kosztów zakupu i montażu kolektorów wspomagających system grzewczy lub służących do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach i lokalach mieszkalnych. Kwota dofinansowania wyniesie do 50 proc. poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 5 000 zł.

Będą to więc koszty demontażu (zdjęcia) płyt azbestowo-cementowych płaskich i falistych z dachu, elewacji obiektu budowlanego, zabezpieczenia ich zgodnie z obowiązującymi przepisami, załadunku, transportu oraz unieszkodliwienia poprzez składowanie odpadów na uprawnionym składowisku. Zgodnie z uchwałą, kwota dotacji wyniesie do 60 proc. kosztów poniesionych przez wnioskodawcę, jednak nie więcej niż 3 500 zł.

Dopłata do wymiany pieców to nie jedyny miejski pomysł na walkę ze smogiem. Jesienią na terenie miasta pomiarów ma dokonywać specjalny dron Głównego Instytutu Górnictwa. – Wierzę, że pojawianie się specjalistycznego sprzętu na naszym terenie wpłynie na większą odpowiedzialność częstochowian dotyczącą tego, co spalają w swoich piecach – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.