Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Wyremontowany Szpitalny Oddział Ratunkowy otwarty. Teraz jest nowoczesny

Na remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wydano 6 mln zł. Do tego za 1,5 mln zł zakupiono nowy sprzęt Fot. UM w Częstochowie Na remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wydano 6 mln zł. Do tego za 1,5 mln zł zakupiono nowy sprzęt
Janusz Strzelczyk

Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmuje codziennie, średnio 70 pacjentów. To najlepiej świadczy o tym, jak bardzo SOR jest potrzebny. Działanie oddziału było zagrożone. Możliwa była nawet likwidacja SOR-u w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Jeszcze pod koniec lutego 2018 przyszłość Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie była bardzo niepewna, a wręcz zagrożona. Dyrekcji szpitala udało się jednak zapobiec jego likwidacji. Były problemy z obsadą lekarską SOR-u. Zostało czterech lekarzy, razem z ordynatorem. Trzem kończyły się kontrakty z końcem marca.

– Podjęliśmy szereg działań, żeby zapewnić opiekę lekarską na oddziale. Poszukiwaliśmy pracowników za pośrednictwem ogłoszeń w mediach, rozmawialiśmy z dyrektorami 19 szpitali, a z konsultantem wojewódzkim ds. medycyny ratunkowej. W całą sprawę zaangażowali się również nasi lekarze – mówi Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. – W efekcie tych działań zdeklarowało się ośmiu lekarzy w różnych formach zatrudnienia i w różnym wymiarze czasu pracy.

Powiększony, wyremontowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny Szpitalny Oddział Ratunkowy został symbolicznie otwarty po rozbudowie i modernizacji.

– Szpitalny Oddział Ratunkowy jest miejscem szczególnym. Tutaj trafiają ludzie z największymi problemami, które jeszcze nie zostały do końca rozpoznane. Tutaj ważą się losy zdrowia i życia wielu częstochowianek, często-chowian i mieszkańców całego regionu. Dlatego była to tak ważna inwestycja – mówił podczas uroczystego otwarcia SOR prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. –
Mam nadzieję, że zarówno pacjenci jak i personel medyczny będą tutaj czuć się bezpieczniej.

Dziennie, średnio, na SOR zgłasza się 70 pacjentów. To najlepszy dowód, że SOR jest bardzo potrzebny. Dzięki rozbudowie powierzchnia SOR powiększyła się o 100 proc. Dobudowano dwa budynki od strony południowej i północnej, jest też dwukrotnie więcej łóżek.

Oddział został również wyposażony w nowoczesny sprzęt o wartości 1,5 mln zł. Na rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego udało się pozyskać blisko 3,5 mln zł, czyli maksymalną kwotę o jaką Częstochowa mogła się starać. Pozostałe środki – ok. 2,5 mln zł - pochodziły z budżetu miasta.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.