Częstochowa: Wyższe ceny biletów za przejazd miejską komunikacją, autobusami i tramwajami. Koniec darmowych biletów dla dzieci

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa: Wyższe ceny biletów za przejazd miejską komunikacją, autobusami i tramwajami. Koniec darmowych biletów dla dzieci

janusz strzelczyk

Od 1 listopada 2019 pasażerowie komunikacji miejskiej w Częstochowie za bilet normalny zapłacą 3,60 zł, a za ulgowy 1,80 zł. Ceny nie były podnoszone od siedmiu lat, od 2012. W tym roku kończy się także pilotażowy program darmowych przejazdów autobusami i tramwajami dla uczniów częstochowskich szkół.

Korekta wysokości opłat nie zmienianych od wiosny 2012 roku była konieczna ze względu na duży wzrost cen mediów (szczególnie energii elektrycznej) i eksploatacji czy bieżącego utrzymania komunikacji miejskiej w ostatnich latach - wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejski Zarząd Dróg i Transportu i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

- Dodatkowo obciążeniom ze względu na czynniki zewnętrzne został poddany tegoroczny budżet miejski, którego wskaźniki jak i prognozy finansowe na lata kolejne dotyczące kwestii transportowych - należało zweryfikować - dodaje.

Nie tylko podwyżki będą od 1 listopada 2019. Przygotowano także udogodnienia dla pasażerów. Prawo do korzystania z rocznego biletu dla seniora w cenie 100 zł będzie przysługiwało także osobom mieszkającym w Częstochowie, które osiągnęły wiek 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) i są rodzicami, bądź opiekunami osób niepełnosprawnych w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, na podstawie decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego przez prezydenta Częstochowy.

Jeszcze tylko do końca roku obowiązywać będzie pilotażowy program darmowej komunikacji miejskiej dla częstochowskiej młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie miasta. Program wprowadzono w 2017 roku. Najpierw z możliwości darmowych przejazdów korzystali uczniowie podstawówek i starsze przedszkolaki. Potem darmowe przejazdy komunikacją miejską wprowadzono także dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. O d 1. stycznia 2020 r. młodzież ucząca będzie mogła kupić po preferencyjnych cenach bilety: półroczny za 100 zł, kwartalny za 60 zł i 30-dniowego za 25 zł .

Miejski przewoźnik nie wyklucza wznowienia regularnego obowiązywania programu darmowej komunikacji. Od nowego roku z 21 do 25 lat zostanie podniesiony wiek dzieci i młodzieży z inwalidztwem którzy mogą skorzystać ze 100 proc. ulgi za przejazdy

janusz strzelczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.