Częstochowa: Wyższe ceny biletów za przejazd miejską komunikacją, autobusami i tramwajami. Koniec darmowych biletów dla dzieci

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Częstochowa: Wyższe ceny biletów za przejazd miejską komunikacją, autobusami i tramwajami. Koniec darmowych biletów dla dzieci

janusz strzelczyk

Od 1 listopada 2019 pasażerowie komunikacji miejskiej w Częstochowie za bilet normalny zapłacą 3,60 zł, a za ulgowy 1,80 zł. Ceny nie były podnoszone od siedmiu lat, od 2012. W tym roku kończy się także pilotażowy program darmowych przejazdów autobusami i tramwajami dla uczniów częstochowskich szkół.

Korekta wysokości opłat nie zmienianych od wiosny 2012 roku była konieczna ze względu na duży wzrost cen mediów (szczególnie energii elektrycznej) i eksploatacji czy bieżącego utrzymania komunikacji miejskiej w ostatnich latach - wyjaśnia Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejski Zarząd Dróg i Transportu i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

- Dodatkowo obciążeniom ze względu na czynniki zewnętrzne został poddany tegoroczny budżet miejski, którego wskaźniki jak i prognozy finansowe na lata kolejne dotyczące kwestii transportowych - należało zweryfikować - dodaje.

Nie tylko podwyżki będą od 1 listopada 2019. Przygotowano także udogodnienia dla pasażerów. Prawo do korzystania z rocznego biletu dla seniora w cenie 100 zł będzie przysługiwało także osobom mieszkającym w Częstochowie, które osiągnęły wiek 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) i są rodzicami, bądź opiekunami osób niepełnosprawnych w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością stałego współudziału na co dzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji, na podstawie decyzji o przyznaniu świadczenia pielęgnacyjnego przez prezydenta Częstochowy.

Jeszcze tylko do końca roku obowiązywać będzie pilotażowy program darmowej komunikacji miejskiej dla częstochowskiej młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych na terenie miasta. Program wprowadzono w 2017 roku. Najpierw z możliwości darmowych przejazdów korzystali uczniowie podstawówek i starsze przedszkolaki. Potem darmowe przejazdy komunikacją miejską wprowadzono także dla uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. O d 1. stycznia 2020 r. młodzież ucząca będzie mogła kupić po preferencyjnych cenach bilety: półroczny za 100 zł, kwartalny za 60 zł i 30-dniowego za 25 zł .

Miejski przewoźnik nie wyklucza wznowienia regularnego obowiązywania programu darmowej komunikacji. Od nowego roku z 21 do 25 lat zostanie podniesiony wiek dzieci i młodzieży z inwalidztwem którzy mogą skorzystać ze 100 proc. ulgi za przejazdy

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.