Częstochowa. Wznawiają budowę centrum przesiadkowego, zamkną ulicę Piłsudskiego

Czytaj dalej
Fot. Bartłomiej Romanek
Janusz Strzelczyk

Częstochowa. Wznawiają budowę centrum przesiadkowego, zamkną ulicę Piłsudskiego

Janusz Strzelczyk

Budowa centrów przesiadkowych w Częstochowie. Od 7 lutego zmiany zostaną wprowadzone w okolicach głównego Dworca PKP.

Budowa centrów przesiadkowych w Częstochowie wiąże się z nieuniknionymi utrudnieniami w ruchu.
Teraz prowadzone są prace ziemne, związane z fundamentowaniem pod konstrukcję zadaszeń oraz przebudową infrastruktury podziemnej. W roboty zaangażowany jest ciężki sprzęt.

Zmiany w ruchu są wprowadzane sukcesywnie. I tak od dzisiaj, 7 lutego 2019, zmiany zostaną wprowadzone w okolicach głównego Dworca PKP.

– Ulica Piłsudskiego będzie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Katedralnej do ul. Piotrkowskiej. Przystanki autobusowe z ul. Piłsudskiego zostały przeniesione na ul. Ogrodową przy katedrze – informuje Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.

Dla mieszkańców okolicznych domów, a także pasażerów komunikacji miejskiej będą pewne problemy,
Ale wykonawca jest zobowiązany do zapewniania dojazdu do posesji oraz dojścia, zabezpieczając ruch pieszych. Dojazd do dworca PKP będzie możliwy jedynie od strony al. Wolności.

Nadal obwiązują zmiany w organizacji ruchu wprowadzone z powodu budowy węzłów przesiadkowych przy dworcach kolejowych Stradom i Raków. Zmiany dotyczą autobusów linii nr 33 oraz podmiejskich nr 57, 58, 59 i 67 oraz 53, 65 i 68. Na liniach podmiejskich autobusy kursują do przystanku Estakada, a autobusy nr 33 jadące w kierunku centrum kończą kurs na przystanku I Aleja NMP, z kolei te jadące w kierunku Wąsosza rozpoczynają kursy na placu Daszyńskiego.

Na ul. Pułaskiego zamknięto dla ruchu południową jezdnię na odcinku od zjazdu na teren bazy PKS do zjazdu na teren zakładów Stradom. Ruch w obu kierunkach odbywa się północną nitką.

Zjazd z jezdni północnej ul. Pułaskiego na tym odcinku możliwy jest tylko w prawe skręty. Dojazd do dworca Stradom odbywa się poprzez istniejący zjazd z jezdni południowej tylko na prawe skręty. Chcąc dostać się na dworzec kolejowy, jadąc od strony ronda Mickiewicza, trzeba dojechać do skrzyżowania z ul. Goszczyńskiego, a następnie zawrócić.

W komunikacji miejskiej autobusy linii nr 16 przy ul. Sobieskiego jadą w prawo, przez ul. Korczaka i Monte Cassino, a następnie dalej ul. 1 Maja, przez rondo Mickiewicza i al. Wolności do przystanku Dworzec Główny PKP, gdzie kończą kurs. Powrót w kierunku pętli na Kukuczki odbywa się tymi samymi ulicami z wyjazdami przez ulicę Orzechowskiego do Wolności.

Na linii nr 16 zawieszono przystanki: Stradom Dworzec PKP, Plac Pamięci Narodowej, Dworzec PKS. W zamian obowiązuje przystanek Dworzec PKS przy al. Wolności w kierunku ronda Mickiewicza.

Autobusy linii nr 27 będą mieć skróconą trasę do przystanku Hoene-Wrońskiego.

Z kolei na Rakowie odcinek ul. Rejtana od al. Pokoju do ul. Dębowej został wyłączony z ruchu. Autobusy jadą ul. Dębową, Reja i Żeromskiego. Na ul. Dębowej za skrzyżowaniem z ul. Rejtana wyznaczono tymczasowy przystanek autobusowy.

Na ul. Reja na odcinku od Dębowej do Żeromskiego obowiązuje ruch jednokierunkowy. Obowiązuje zakaz postoju na ul. Reja po północnej stronie jezdni oraz na ul. Żeromskiego po zachodniej stronie jezdni.

Nowa organizacja ruchu wymusiła przesunięcie przystanku Rejtana na początek ul. Dębowej, nieopodal skrzyżowania z ul. Rejtana. Autobusy linii nr 23 w kierunku centrum kursuje ulicami Dębową, Reja i Żeromskiego do Rejtana i dalej bez zmian.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.