Janusz Strzelczyk

Częstochowa zaoszczędzi 5 mln zł na rewitalizacji Starego Rynku

Taki będzie Stary Rynek w Częstochowie, porewitalizacji Fot. arc Taki będzie Stary Rynek w Częstochowie, porewitalizacji
Janusz Strzelczyk

W drugim przetargu na rewitalizację Starego Rynku wpłynęły trzy oferty. Ta najkorzystniejsza dla miasta, oferta jest jeszcze niższa niż w poprzednim przetargu.

W pierwszym przetargu najkorzystniejszą złożyło konsorcjum firm Zakład Remontowo Budowlano Instalatorski “Budo-Max” z Częstochowy, FUH Maciej Dobosz z Krzepic i Żelbet Montex z Częstochowy z kwotą 24 mln 354 tys. zł (zakres I), 26 mln 488 tys. zł (zakres I+II) oraz 28 mln 622 tys. zł (zakres I+II+III).

- W drugim, powtórzonym przetargu to konsorcjum zaproponowało cenę o prawie 5 mln zł niższą - 23 mln 889 tys. zł za całość inwestycji -mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Umowa na wykonanie inwestycji powinna zostać podpisana w najbliższych dwóch tygodniach. Zakończenie prac w 2020 roku.

Rewitalizacja Starego Rynku podzielona została na trzy zakresy. Pierwszy z nich podstawowy i zarazem największy obejmuje m.in. budowę szklanego pawilon dla potrzeb muzeum archeologiczno-historycznego z częścią usługową, kawiarnią i toaletami publicznymi. Budynek nawiąże do starego ratusza, którego fundamenty będą wyeksponowane. Wokół będzie sporo zieleni, nowoczesna fontanna, miejsca do wypoczynku i rekreacji. Funkcję amfiteatru dla kameralnych imprez mają pełnić schody prowadzące do muzeum. Całość dopełnią balansujące rzeźby Jerzego Kędziory. W ramach tego zakresu przebudowany zostanie również fragment ulicy Stary Rynek przylegający do głównego placu. Pozostałe dwa zakresy to opcje dodatkowe. Drugi z nich obejmuje budowę ulicy Mirowskiej ze ścieżką sygnalizacją świetlną, zabezpieczeniem istniejących piwnic zlokalizowanych w ulicy i elementami zieleni. Trzeci, na który zabrakło pieniędzy, dotyczy budowy odcinków ulicy Senatorskiej i Stary Rynek.. Częstochowa pozyskała na ten cel 16 mln zł z funduszy unijnych, a blisko 1,9 mln zł to pieniądze ze Skarbu Państwa. Teren jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Do drugiej wojny światowej Stary Rynek oddzielony był od ul. Warszawskiej dwoma rzędami zabudowań, między którymi biegła ul. Gęsia. Podczas likwidacji getta Niemcy spalili zachodnią pierzeję Starego Rynku.

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.