Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy? Odpowiedź na debacie w muzeum

Czytaj dalej
Marcin Zasada

Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy? Odpowiedź na debacie w muzeum

Marcin Zasada

Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy? Zapewne chcielibyśmy, żeby tak było. Czy jednak w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie unifikowanych kultur, nasza kraina jest w stanie opowiedzieć światu swoją wyjątkową, niepowtarzalną historię? Czy Górny Śląsk może przekonać nią Górnoślązaków? O tym wszystkim w trzeciej debacie poświęconej naszemu regionowi organizowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Dla ludzi, szczególnie młodych, odważniej podążających za kulturowymi i cywilizacyjnymi przemianami we współczesnym świecie, wyjątkowość, pragnienie indywidualizmu to wartości rangi szczególnej. To niejako reakcja obronna przed czymś, co wytrawny znawca tego zagadnienia, George Ritzer, nazwał kiedyś „makdonaldyzacją społeczeństwa”. Jak zdefiniować w tych realiach górnośląską specyfikę, jej swoisty kod? Czy on rzeczywiście istnieje? Gdzie zaczynają się i kończą nasze wyobrażenia o wyjątkowości, na ile ta wyjątkowość jest wypadkową faktycznie niepowtarzalnych, nierzadko tragicznych losów historycznych? W jaki sposób górnośląska narracja i kulturowy wizerunek mogą być dziś produktem zdolnym do zainteresowania tych wszystkich, którzy wyjątkowych narracji w Europie i świecie poszukują?

Na te pytania w sobotę, 21 marca (początek o godz. 11.) postaramy się odpowiedzieć razem z dr Marią Lipok-Bierwiaczonek, etnolożką i socjolożką, Robertem Talarczykiem, dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach oraz red. Józefem Krzykiem, historykiem i publicystą „Gazety Wyborczej”. Debatę poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz „Dziennika Zachodniego”.

Dyskusja pod hasłem „Czy Górny Śląsk jest wyjątkowy?” jest już trzecią organizowaną w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego. W poprzednich: „Czy istnieje Górny Śląsk?” oraz „Co niszczy Górny Śląsk?” przyniosły nam wiele nowych tropów w myśleniu o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości regionu. Tego samego spodziewamy się w sobotę, 21 marca. Po tej debacie, czekają nas jeszcze dwie kolejne: 18 kwietnia („Kim jest Ślązak?”) i 16 maja („Co po nas zostaje?”).

Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.