Czy Hanna Zdanowska powinna być ułaskawiona? Leszek Miller jest "za"

Czytaj dalej
Fot. K_kapica_afk
Sławomir Sowa

Czy Hanna Zdanowska powinna być ułaskawiona? Leszek Miller jest "za"

Sławomir Sowa

Czy ułaskawienie prezydent Hanny Zdanowskiej przez prezydenta Andrzeja Dudę jest możliwe? Trudno pytanie. Na pewno jest pożądane. Rozwiązałoby szereg problemów i pozwoliło wyjść z twarzą stronom konfliktu.

Leszek Miller na antenie Radia dla Ciebie zaproponował rozwiązanie wyborczego pata w Łodzi: niech prezydent Andrzej Duda ułaskawi Hannę Zdanowską. Myśl nie jest aż tak oryginalna – rzuciłem ją w „Dzienniku Łódzkim” 12 października. Ale nie chodzi o prawa do patentu.

A gdyby tak prezydent Andrzej Duda ułaskawił Hannę Zdanowską?

Ułaskawienie dla Hanny Zdanowskiej mogłoby bowiem pozwolić wyjść wszystkim z twarzą z mocno konfliktowej sytuacji. Po tym jak Hanna Zdanowska zdobyła 70-procentowe poparcie w wyborach, PiS może się obawiać, że próba wygaszenia jej mandatu skończy się nieprzewidzianą reakcją wyborców.

A z wygaszenia mandatu nie sposób się wycofać. Wojewoda Zbigniew Rau zapowiedział przecież, że to zrobi, ponieważ ustawa o pracownikach samorządowych nie pozwala na sprawowanie urzędu osobom prawomocnie skazanym za przestępstwo umyślne. Słowo się rzekło, kobyłka u płota. Ale nie tylko kobyłka. Trudno udawać, że wyroku ani ustawy o pracownikach samorządowych nie ma.

Prezydent nie może jednak sam z siebie ułaskawić prezydent Łodzi. Prośbę o ułaskawienie powinna wnieść sama zainteresowana, ale raczej tego nie zrobi, bo mimo wyroku skazującego mniema, iż jest niewinna. Choć i tutaj jest wyjście, bo wniosek o ułaskawienie może złożyć osoba spokrewniona w linii prostej – np. syn, lub bliska – np. życiowy partner. Nie wiem, czy może to być życiowy partner skazany w tej samej sprawie.

Sławomir Sowa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.