Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Zbigniew Bartuś

Żaden zbrodniarz nie opuścił jeszcze polskiego więzienia po odbyciu kary dożywocia. Choć mógłby. Dwaj pierwsi złożyli wnioski o przedterminowe warunkowe zwolnienie dwa lata temu, po odsiedzeniu ustawowego minimum, czyli 25 lat, w zeszłym roku zgłosili się kolejni. To ci, którym po zmianie prawa w połowie lat 90. zamieniono karę śmierci na dożywotnie więzienie. Nieprawomocny wyrok dożywocia usłyszał w piątek 22 marca także syn krakowskiej prokurator Anny Jedynak - za szczególnie okrutne zabójstwo matki. Wedle aktu oskarżenia, zadał jej89 ciosów, najpierw ciężkim przedmiotem, a potem nożem. Samych ran klatki piersiowej było 41, do tego 17 ran rąk i 7 twarzy. Sąd skierował Przemysława J. na terapię zaburzeń osobowości.

Za niespełna trzy lata o warunkowe zwolnienie będzie mogła się ubiegać pierwsza skazana na dożywocie Polka, Monika Szymańska, odpowiedzialna za zamordowanie maturzysty Tomka Jaworskiego. Zbrodnia ta wstrząsnęła Polską w czerwcu 1997 r. I właśnie wówczas w życie wszedł nowy Kodeks karny, przewidujący – obok kary 25 lat więzienia – karę dożywocia.

Dożywocie dla syna krakowskiej prokurator Anny Jedynak. Zadał matce 89 ciosów

Orzeka się ją za zbrodnie ze szczególnym okrucieństwem, z motywów zasługujących na szczególne potępienie. Karę taką można dostać za próbę obalenia przemocą ustroju lub zamach na prezydenta RP, w praktyce jednak stosowana jest wobec skrajnie okrutnych i perfidnych morderców, jak Szymańska, oraz sprawców brutalnych napadów (np. na banki), podczas których ktoś zginął.

Czytaj więcej o losach polskich więźniów.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.