Jolanta Tęcza-Ćwierz

Czy koronawirus to choroba X? WHO już w 2018 roku ostrzegała przed pandemią

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: świat musi być gotowy na pandemię SARS-CoV-2 Fot. Jarosław Jakubczak Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: świat musi być gotowy na pandemię SARS-CoV-2
Jolanta Tęcza-Ćwierz

W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia dopisała tajemniczą „chorobę X” do listy zagrożeń, które w przyszłości mogą wywołać globalną pandemię. Czy koronawirus to przewidziana przed dwoma laty choroba X?

FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce
[video]7113[/video]

[promo]2469;1;[/promo]

Litera „X” użyta w nazwie oznacza, że chodzi o tajemniczy i niespodziewany patogen X - bakterię lub wirusa, który jeszcze nie został poznany przez naukę. Nie zmienia to jednak faktu, że został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za bardzo poważne zagrożenie dla ludzkości.

Lista epidemii

Na liście wirusów opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia znajduje się wirus ebola, wirus SARS, gorączka krwotoczna Lassa, czy bliskowschodni zespół oddechowy (MERS). Same nazwy chorób mogą budzić przerażenie. Nie ma na nie szczepionki, nie potrafimy ich zwalczyć żadnym lekarstwem, dlatego mogą wywołać epidemie. „Choroba X” została umieszczona na liście WHO po to, by przygotować się na ewentualne zagrożenie. W oświadczeniu WHO czytamy: „ideą wpisania na listę 'choroby X' nie jest straszenie ludzi, ale zachęcanie urzędników odpowiedzialnych za zdrowie publiczne do upewnienia się, że są przygotowani na wszystkie zagrożenia, nie tylko te przewidywalne”. Zapewniono też, że trwają przygotowania do tego, aby zapewnić „gotowość do badań i rozwoju, które będą istotne w przypadku pojawienia się nieznanej choroby X”.

[polecane]19834015;1;Koronawirus: aktualizowany raport[/polecane]

Znana niewiadoma

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zapobiegliwość, a jednocześnie obawia się, że nowy wirus 2019-nCoV to zapowiadana „choroba x”, która może zdziesiątkować ludzkość, jak bywało to już historii naszej cywilizacji. „Choroba X” to tzw. znana niewiadoma - jest niemal pewne, że się pojawi, chociaż jeszcze nie stwierdzono jej istnienia. WHO ostrzega, że musimy być na nią przygotowani. Źródłem choroby mogą być istniejące wirusy, wirusy „wypuszczone” z laboratorium lub tzw. choroby odzwierzęce. Zdaniem ekspertów ważne jest, aby ludzkość była przygotowana na każdy scenariusz. Najważniejsze, by powstrzymać epidemię wszelkimi możliwymi sposobami, zanim się rozprzestrzeni. To tak jakbyśmy budowali tamę wokół miasta, by ochronić je przed ewentualną powodzią. „Choroba X” nie jest nowo odkrytym zagrożeniem, ale hipotetycznym wirusem, który może pojawić się w przyszłości i spowodować rozprzestrzenienie się infekcji na cały świat. Może pochodzić z różnych źródeł, jednak najprawdopodobniej będzie przenosiła się ze zwierząt na ludzi. Podobna historia miała miejsce w przypadku gorączki krwotocznej ebola i salmonellozy. „Choroba X” może być również mutacją choroby, która już istnieje, a może to być zupełnie nowy patogen.

[polecane]19866217[/polecane]

Co oznacza choroba X?

Chociaż od wykrycia koronawirusa minęło już kilkanaście tygodni to, jak pokazuje przykład Włoch, potencjał zakaźny koronawirusa wcale nie słabnie. W związku z tym koronawirus pasuje do pierwszego prawdziwego pandemicznego wyzwania, jakim jest choroba X, wymieniona na liście priorytetowych chorób WHO, do których musimy przygotować się w zglobalizowanym społeczeństwie. Warto mieć świadomość, że od zarażenia do wystąpienia objawów może minąć 5-7 dni. Tymczasem lot samolotem z jednego końca świata na drugi trwa zaledwie kilkanaście godzin, a każdego dnia po całym świecie podróżują dziesiątki milionów ludzi. Wszyscy oni mogą być potencjalnymi roznosicielami choroby. Wirus przekracza więc kolejne granice wraz z podróżnymi, którzy cały czas przemieszczają się po świecie.

W środę 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział: Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię.
Pandemia może określać wszystkie choroby, które mają łatwość przenoszenia się i ogarniają zasięgiem duże obszary - całe państwa, kontynent czy świat. W historii ludzkości do największych pandemii w historii należała dżuma, zwana czarną śmiercią, która zabiła miliony osób czy grypa hiszpanka, która zdziesiątkowała ludzkość w 1918 roku. Zmarło wówczas ponad 50 mln osób, czyli trzy razy więcej niż pochłonęła I wojna światowa.

[polecane]19872467[/polecane]

Uwzględnienie „choroby X” w wykazie WHO i wiedza na temat niebezpieczeństwa, jakie niesie dla ludzkości, może pozwolić na to, by w momencie krytycznym reagować szybciej. Faktem jest, że niebezpieczny koronawirus zabija coraz więcej ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: świat musi być gotowy na pandemię SARS-CoV-2.

[polecane]19872365[/polecane]

[polecane]19859081,19871275,19844315,19839679,19866735,19863779[/polecane]

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.