Czy osoba z tatuażem może być dawcą szpiku? Pojawiły się wątpliwości, czy takie osoby mogą być dawcami szpiku

Czytaj dalej
Agata Pustułka

Czy osoba z tatuażem może być dawcą szpiku? Pojawiły się wątpliwości, czy takie osoby mogą być dawcami szpiku

Agata Pustułka

Czy można zostać dawcą szpiku, mając tatuaż? Oczywiście, że tak! Osoby, które posiadają rysunek na skórze, i chcą dołączyć do grona blisko 1,7 mln potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS – mogą to zrobić bez przeszkód! Fundacja DKMS razem ze studiami tatuażu rozpoczęła akcję edukacyjną #DobryWzór, która ma na celu zwrócenie uwagi miłośników tej formy zdobienia ciała na fakt, że tatuaż nie jest przeszkodą w zostaniu dawcą szpiku – i uratowaniu komuś życia!

Tatuaż nie wyklucza nas z możliwości dołączenia do bazy Dawców szpiku Fundacji DKMS – to fakt! Obecne procedury, oparte na obowiązujących zaleceniach Światowego Stowarzyszenia Dawców Szpiku (WMDA) mówią również o tym, że nie ma potrzeby blokowania wytatuowanych, potencjalnych Dawców szpiku w bazie Fundacji DKMS na etapie rejestracji – wcześniejsze procedury wymagały takiej blokady na okres sześciu miesięcy.

Aktualnie, potencjalni Dawcy szpiku nie muszą zgłaszać wykonania tatuażu lub zabiegów, takich jak piercing czy makijaż permanentny, ale powinni pamiętać o tym, kiedy były one wykonane. Tatuaż nie stanowi również problemu na etapie procedury CT- typizacji potwierdzającej (czyli podczas pierwszego kontaktu fundacji z dawcą), natomiast należy o nim poinformować koordynatora fundacji i zaznaczyć w ankiecie medycznej jego posiadanie, podając datę wykonania. Fundacja DKMS informuje ośrodek transplantacyjny o tym fakcie i może - w razie potrzeby - wykonać badania molekularne, sprawdzające obecność we krwi dawcy wirusów: HBV, HCV i HIV. Takie postępowanie jest wskazane zwłaszcza w okresie „okienka serologicznego” – czyli czterech miesięcy od momentu zrobienia tatuażu. Jeśli tatuaż był wykonany wcześniej, niż cztery miesiące, to standardowo wykonywane badania w trakcie procedury typizacji CT (badania serologiczne) wykryją ewentualne ryzyko.
#DobryWzór

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.