Czy pacjenci będą zdrowsi, gdy lekarze trafią za kratki? Szykuje się strajk

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Dorota Witt

Czy pacjenci będą zdrowsi, gdy lekarze trafią za kratki? Szykuje się strajk

Dorota Witt

- Wierzę, że w kraju, w którym z dnia na dzień można znaleźć 40 mld złotych na realizację obietnic wyborczych, znajdzie się 40 mld na ratowanie służby zdrowia. Ale jeśli się nie uda, wyjadę. I nie będę czuł, że muszę się tłumaczyć, gdy ktoś znów krzyknie w moją stronę: oddaj za studia! Bo robię wszystko, by móc pracować w Polsce - mówi Bartosz Fiałek, lekarz rezydent ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy, przewodniczący Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL.

W sobotę, 1 czerwca, razem z innymi lekarzami maszerował pan ulicami Warszawy w proteście przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe. Organizatorzy, medycy z OZZL, zakładali, że protestujących będzie 2, może 3 tysiące. Ilu was było?

Około 10 tysięcy i to wcale nie samych lekarzy: szli też pacjenci, studenci. Sytuacja w ochronie zdrowia jest na tyle zła, że niepokoi coraz większą część społeczeństwa.

Na co choruje służba zdrowia?

Na niedofinansowanie. Tak, walczymy o pieniądze, ale wcale nie o podwyżki. Chodzi o zastrzyk finansowy dla całego systemu: by nam lepiej się pracowało, a pacjentom - lepiej się leczyło. Dziś jest tragicznie: pacjenci umierają w kolejkach do specjalistów, lekarze umierają z przepracowania, po którymś z rzędu dyżurze.

W styczniu 2018 roku odbył się protest lekarzy. Zdjęcie ilustracyjne
Arkadiusz Wojtasiewicz Bartosz Fiałek jest przewodniczącym Regionu Kujawsko-Pomorskiego OZZL. W sobotę, 1 czerwca, wziął udział w manifestacji lekarzy w Warszawie. To był protest przeciwko lekceważeniu ochrony zdrowia Polaków przez kolejne ekipy rządowe

Przeczytaj dalszą część rozmowy.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Witt

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.