Czy pacjenci covidowi będą ewakuowani z województwa śląskiego?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembinski
Patryk Osadnik

Czy pacjenci covidowi będą ewakuowani z województwa śląskiego?

Patryk Osadnik

Wojskowe i cywilne śmigłowce, a także samoloty, mogą transportować pacjentów covidowych z województwa śląskiego do sąsiednich regionów. Sytuacja epidemiczna jest fatalna, a szpitale pękają w szwach. - Zakładamy, że ten scenariusz się nie wydarzy, nie zaistnieje. Liczymy na to, że nasz system wytrzyma - mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Sytuacja epidemiczna w województwie śląskim jest fatalna i z dnia na dzień się pogarsza. Tylko w sobotę, 27 marca, w naszym regionie wykryto 5044 nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2. To blisko trzy i pół raza więcej niż przed dwoma tygodniami. Wczoraj natomiast stwierdzono 4647 nowych zakażeń.

Szpitalne oddziały dla osób z COVID-19 pękają w szwach i wkrótce nie będą mogły już przyjmować kolejnych. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował specjalny plan transportu pacjentów cywilnymi i wojskowymi śmigłowcami, a także samolotami, do sąsiednich województw.

Ma się to odbywać z wykorzystaniem szpitala tymczasowego przy Międzynarodowym Porcie Lotniczym w Pyrzowicach, gdzie dzisiaj powinni trafić pierwsi pacjenci. - Będzie on wykorzystywany do stabilizacji stanu zdrowia i ewentualnego transferu - wyjaśnia Niedzielski.

Do sprawy odniósł się także wojewoda Jarosław Wieczorek, który podkreślił, że jest to plan awaryjny na wypadek, gdyby system ochrony zdrowia w Śląskiem stał się zupełnie niewydolny. - Zakładamy, że ten scenariusz się nie wydarzy, nie zaistnieje. Liczymy na to, że nasz system wytrzyma i będziemy w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym jej mieszkańcom - mówił wojewoda Jarosław Wieczorek.

Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Patryk Osadnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.