Czy po opuszczeniu Kompanii górnikom zmieni się system płac?

Czytaj dalej
Michał Wroński

Czy po opuszczeniu Kompanii górnikom zmieni się system płac?

Michał Wroński

Końca zamieszania wokół Kompanii Węglowej nie widać. Wczoraj dymisję złożyło czterech z pięciu wiceprezesów, a Krzysztof Sędzikowski, prezes spółki przyznał, że będzie problem ze znalezieniem pieniędzy na wypłatę "czternastki". Ze względu na stan finansów koncernu być może zostanie ona rozbita na raty.

Niejasna pozostaje także przyszłość czterech kopalń Kompanii: KWK Brzeszcze, KWK Piekary, ruchu Makoszowy obecnej KWK Sośnica - Makoszowy i ruchu Centrum obecnej KWK Bobrek - Centrum.Sobotnie porozumienie górniczych central związkowych z rządem i władzami Kompanii Węglowej otwiera możliwość ich sprzedaży. Komu? Wiadomo, że w przypadku pierwszego z wymienionych zakładów jego przejęciem zainteresowana jest grupa Tauron. Swoją ofertę kupna kilku kopalń potrzymuje też spółka Universal Energy, choć sądząc po wczorajszych słowach szefa KW kopalnię Piekary, Bobrek i Makoszowy przejmie jednak katowicki Węglokos.

Pytanie o to, kto stanie się właścicielem czterech wspomniane kopalnie nie jest jednak jedynym, jakie zadają sobie pracownicy tych zakładów. Drugim - nie mniej ważnym - jest to, jakie warunki płacy i pracy zaproponuje on załodze. Naszym zdaniem rewolucji nie będzie. Owszem mogą zniknąć niektóre dodatki, ograniczone zostać nadgodziny, ale "barbówki", "czternastki", czy nagrody jubileszowej nikt nie ruszy.

Jeszcze nigdy w najnowszysch dziejach śląskiego górnictwa nie wystawiono na sprzedaż aż czterech kopalń. Nikt nie ma wątpliwości, że aby kogokolwiek zainteresować ich kupnem zakłady te muszą przejść prawdziwą rewolucję. Na razie nie obejmie ona jednak warunków płacy i pracy samych załóg - zgodnie z sobotnim porozumieniem przejdą one z Kompanii Węglowej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zachowując dotychczasowe uprawnienia. Pytanie jednak, co stanie się później? Możliwe, że już w ramach SRK warunki pracy i płacy zostaną zmienione. A jeśli nie to pewnie zrobi ewentualny inwestor.

Ci, co przejdą do Tauronu szoku raczej nie przeżyją

Już w piątek wstępne zainteresowanie przejęciem KWK Brzeszcze zadeklarowała grupa Tauron. Należą już do niej dwie inne kopalnie: zakład górniczy Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu. Dla obu przejęcie przez energetycznego giganta było prawdziwym losem na loterii - bez takiej fuzji najprawdopodobniej już dawno zostałyby zlikwidowane.

W kopalniach Tauronu pracuje obecnie ponad 6 tysięcy osób. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy zapewnia im wolne soboty i 5-dniowy tydzień pracy. Podobnie jak ich koledzy w Kompanii również mają prawo do deputatu, wynikającego z Karty Górnika dodatku za staż pracy, barbówki, nagrody rocznej, jubileuszowej i tej z okazji Dnia Górnika (nie ma natomiast tzw. kredkowego). Na dodatki mogą liczyć m.in. brygadziści, sanitariusze i wykonujący pracę w godzinach nadliczbowych. Reasumując - jak można usłyszeć od pracowników ZG "Sobieski" - ewentualne przejęcie KWK Brzeszcze przez Tauron raczej nie powinno wywołać szoku u zatrudnionych tam górników.

Na samodzielną kopalnię Centrum chętnych nie ma

Węglokoks, który miałby jakoby przejąć KWK Piekary, Bobrek i Makoszowy do tej pory własnych kopalń nie miał, więc trudno o jakąkolwiek skalę porównawczą. Oczywiście wciąż aktualne jest pytanie, czy spółka faktycznie da radę przejąć całą trójkę w komplecie. W kuluarach wciąż można usłyszeć, że być może jednak któraś z trzech wymienionych kopalń zostanie sprywatyzowana. Zainteresowanie taką transakcją podtrzymał wczoraj w rozmowie z DZ Waldemar Mróz, prezes mysłowickiej firmy Universal Energy. Kilka dni temu wywołał nie lada sensację deklarując wolę przejęcia od Kompanii Węglowej kopalni Sośnica - Makoszowy, Bobrek - Centrum i Brzeszcze. Po sobotniej korekcie planu naprawczego spółki on także nieco zmienił swoją ofertę, rezygnując z mającej zostać usamodzielnioną KWK Centrum.

- Ona ma już sczerpane złoża - wyjaśnił wczoraj Mróz. Zapowiedział przy tym, że gdyby kierowana przez niego spółka przejęła którąś z kopalń, to konsekwencją tego byłoby uproszczenie systemu płac.

Pensja, premia, ale znacznie mniej dodatków

Taki uproszczony system funkcjonuje od lat w kopalni Silesia w Czechowicach Dziedzicach. Pięć lat temu zakład od Kompanii Węglowej kupił czeski inwestor i wprowadził tam swoje porządki. Także w systemie pracy i wynagrodzeń.

- Wypłata składa się z pensji zasadniczej i do 20 procent premii. Nie ma natomiast tych wszystkich dodatków, które w firmach państwowych tak naprawdę tworzą pensję - wyjaśnia Dariusz Dudek, przewodniczący zakładowej Solidarności w PG Silesia. Jak dodaje pracujący dla czeskiego koncernu górnicy mają prawo do barbórki, deputatu (wyłącznie jednak w gotówce, nie w węglu), czternastki (jej wysokość uzależniona jest od wyniku) i nagród jubileuszowych.

- Przy czym do nagród jubileuszowych liczą się tylko lata przepracowane u nas. To, co ktoś przepracował na innych kopalniach nie ma znaczenia - wyjaśnia Dudek. Zwraca też uwagę na jeszcze jedną różnicę - choć PG Silesia fedruje 7 dni w tygodniu, to praktycznie nie stosuje się tutaj nadgodzin, a sobota i niedziela są normalnymi "dniami czarnymi".


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Michał Wroński

Komentarze

24
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

mikuś

Skoro sobota i niedziela to czysta czarna dniówka to chyba jest to na bakier z kodeksem pracy.

jaworzno

Witam,
pracuję 15 lat na kopalni w Jaworznie, wiecie ile zarabiam co miesiąc?
2300 zł na rękę, mam barbórkę i 14-stkę, deputat węglowy raz w roku 8 ton (po odliczeniu podatków taki deputat jest wart około 3 tyś zł) oraz kartkę żywnościową 13 zł na dzień minus podatek to jakieś 9 zł - czy ja mam przywileje?! NIE! Jestem BIEDAKIEM z wyższym wykształceniem!!!! Szukałem innej pracy w okolicy i była za podobne pieniądze lub gorsze albo mnie nie chcieli przyjąć za doświadczenie zawodowe gdy przeczytali że kopalnia!
A wystarczyło by zlikwidować te wszystkie dodatki i wypłacić na przykład 3 tyś. zł na rękę! Ale lepiej skłócać ludzi prawda?
Myślicie że tam w Sejmie przy zarobkach 15 tyś miesięcznie plus dodatki kogoś obchodzi wasz los? Oj zdziwicie się bardzo jak szczuje się społeczeństwo jednych na drugich bo skłóconym narodem łatwiej się rządzi!!!

Adam z Zawiercia.

A jak uważacie ? Z pewnością tak i to sromotnie .! Wpierw będzie na "cacy-cacy" a następnie kiedy inwestorowi przyjdzie zapłacić podatek za stanowiska pracy kopalni to jak raz,zmieni decyzje swoje i te
dalsze od elektrowni czyli mniej kopiące pójdą po prostu do likwidacji a górnicy albo przyjmą nowe warunki
albo nie otrzymają nic. Zapomnijcie o strajku pod ziemią. To będzie już nierealne.!Kopalnia bowiem będzie własnością elektrowni a więc i strajk będzie miał inne oblicze.! To jest czysty kant i złodziejstwo ze strony państwa i rządu.Pozostaje jednak przywilej jaki wyrobiła sobie władza przez te lata niby
wolności ale dla nich samych.! Górnik jak i inny prosty ROBOL nie ma nic do powiedzenia w tym ustroju
Rentowny jest wówczas kiedy jest młody i g***** a kiedy zaczyna mądrzeć staje się nierentownym po
prostu co dla niektórych znawców tej kultury oszukiwania,prawdy i historii...
Tak więc wszelkie dotychczasowe mediacje naprawy systemu nic nie przyniosą poza likwidacją co niektórych i nic więcej. Zaprzedawanie innym inwestorom jest niczym innym jak topieniem i marnowaniem kasy państwowej lub tej Europejskiej na kasowanie miejsc pracy i kasowanie kopalń...
Górnik jak i każdy inny ROBOL w tym systemie nie ma racji bytu.!Zyski jakie przynosi kopalnia są traktowane jako straty dla władzy która okrada na owe konto następne miliardy osadzając za to kopalnie i tegoż ROBOLA.!!!

grigorji

Ktoś pisał że w normalnych zakładach nie ma 13, 14 a ja wam mówie że są tylko to się nazywa premia.Sam pracowałem w Oplu tam mają dwa razy premię półroczną i ołówkowe.Jedno co mnie przeraża na kopalniach to niewłaściwe wypłacanie jubilata.Kto to widział że by po dwóch miesiącach od zatrudnienia dostać jubilata za 25 lat pracy.Kobieta przerobiła 24 lata i10m w kiosku ruchu a 2m w kopalni.I to jest dopiero absurd.Ja nie mówie, niech ten jubilat będzie ale za lata przepracowane w kopalni.

Polak

Dzisiejsza Polityka weszła w fazę samoistnienia żyją sobie takie mendy dla siebie tworząc krąg współzależności,za tym wszystkim są potężne plecy na usługach Wymiar Sprawiedliwości,Policja,Urzędnicy.Krąg ten jest szczelny społeczeństwo wyobcowane zostawione same sobie,przykryte to jest ogromną medialną propagandą która z lustra potrafi zrobić krzywe zwierciadło,warunki są korzystne do tego działania propaganda stworzyła z ludzi hieny skaczące sobie do gardła,korzyść jest o tyle istotna że na oczach dwóch bijących się napastników trzeci(Rząd)korzysta kradnie a w społeczeństwie następuje przyklask ewentualnie wymiana zdań jak to nam zapiep....rzono dwa czy trzy miliony bądź miliardy i tak gospodarz własnego Pąństwa(Społeczeństwo) zaczęło akceptować każdą formę dziadostwa.

hydla

BYDOM ROBIC NA UMOFA PEŁOWO-LEwiatan psl-poliko-sld
za 8,8 brutto
a wy bydziecie lezec,pic kava i społkowac w społkach
oni bydom bez urlopu,zusu,opieki zdrowotnej,ubezpieczenia
zeby byki mogły milijony czerpac
aha bydom 7 dni zapierdziac,a łodpust do in przevielebny
bo niedziela yes waszaa, a im batym
to yes polska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
DLA DOBRA NIEVOLNIKA
no i tyn franek,kazdymu dopłacymy kto wzion franka,bo sie bankofcom nalezy

erdwa

Sprywatyzować to w p..u i bedzi eświety spokój z Dudami, Kolorzami i innymi kabanami dojarzami. Skończy się tak ze Unia wierzgnie kopytami, wywróci stolik i tyle bedzie z kombinowania jak tu przemycić parę miliardów w trupa związkowo-politycznego potrzebnego tylko do kupowania głosów w wyborach. nie rozumeicie ze panstwowe górnictwo to trup przy tych cenach węgla? Co musi e stac zeby dotarło do tych pustych łbów i nienażartych bebzonów? Ile miliardów jeszcze tam wpompować żeby śzlachta zgodziła sięn a 6 -dniówkę i przestała oszukiwac na zjazdach pod ziemie? szlag by was trafił

14 to przesada

14 pensja nie powina byc placon bo nikt iny jej nie ma chodz 13 sie nalezy im

Piotrka Dude niś

.

on ma wszystko w malym pacu

i nie szkodzi ze nie po Sorbonie tylko po Zasadniczej Szkole Zawodowej gdyż nie matura lecz chęć szczera...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.