Czy Polacy powinni mieć większy dostęp do broni?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
maf

Czy Polacy powinni mieć większy dostęp do broni?

maf

Ugrupowanie Kukiz’15 chce, aby Polacy mieli większy dostęp do broni. Czy to jest dobry pomysł? Czy to zwiększy nasze bezpieczeństwo?

Głos na NIE - Anna Skiba, szefowa Nowoczesnej na Podkarpaciu

Czy Polacy powinni mieć większy dostęp do broni?

Obowiązujący w Polsce model dostępu do broni palnej uważam za właściwy i nie dostrzegam pilnej potrzeby jego zmian. Ustawa o broni i amunicji czytelnie i wyczerpująco podaje powody, dla których tzw. zwykły obywatel może posiadać broń.

Jasne i adekwatne są także wymagania stawiane przyszłemu posiadaczowi broni. Można oczywiście poddać chłodnej ocenie szczegóły procedur uzyskiwania pozwolenia na broń, szkodliwą przesadą jest jednak kreowanie potrzeby posiadania pistoletu czy karabinu z powodu rzekomo rosnącego zagrożenia. Prawdziwym zagrożeniem jest to, że umasowienie dostępu do broni niebezpiecznie osłabi nadzór nad tym, kto broń dostaje, jak ją przechowuje - i wreszcie - kiedy oraz jak jej może użyć. Broń palna to przede wszystkim narzędzie, które w nieodpowiednich rękach może uczynić wiele złego. Dlatego posiadanie broni palnej musi być regulowane przez przepisy prawa. Bo pozbawienie człowieka życia to, niestety, czynność nieodwracalna.

Ewentualne zmiany w tym zakresie powinny być dobrze przemyślane, bo przecież od tego zależy bezpieczeństwo Polaków. I dlatego zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom pozostawmy w rękach państwa, któremu wszyscy płacimy podatki, tu szukajmy usprawnień.

Głos na TAK - Maciej Masłowski, poseł ugrupowania Kukiz”15

Czy Polacy powinni mieć większy dostęp do broni?

Polska jest drugim najbardziej rozbrojonym krajem w Europie. Biorąc pod uwagę nasze geopolityczne położenie oraz historię, jest to niedopuszczalne. Projekt ustawy zgłoszony przez ugrupowanie Kukiz’15, a współtworzony ze środowiskiem strzeleckim, jest bardzo dobrym projektem.

Nowa ustawa ma za zadanie dostosować obecne prawo do wymogów prawa unijnego oraz umożliwić Polakom uzyskanie pozwolenia na broń po spełnieniu oczywistych przesłanek. Obywatele zasługują na to, aby czuć się bezpiecznie i w razie ewentualnego zagrożenia móc obronić siebie i swoją rodzinę.

Założenia ustawy przewidują zmianę organu wydającego pozwolenia, precyzyjne określenie zasad wykluczających możliwość posiadania broni oraz powstanie ogólnopolskiego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń.

Aby dostać pozwolenie na broń, trzeba będzie uzyskać zaświadczenie, że jest się wolnym od chorób psychicznych, nie być karanym oraz posiadać stały meldunek.

Oceniamy, iż w wyniku wejścia w życie ustawy powstanie około 2500 nowych miejsc pracy w sektorze broni, a przede wszystkim znacznie spadnie przestępczość.

maf

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.