Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czy teraz uda się dokończyć budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Arkadiusz Biernat

Czy teraz uda się dokończyć budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny?

Arkadiusz Biernat

Ponad 900 mln zł kosztować będzie dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego. Racibórz Dolny ma być gotowy do końca 2019 r. Ochroni przed powodzią nawet 2,5 mln osób.

740 dni. Tyle czasu ma polsko - hiszpańskie konsorcjum firm Budimex (lider- Polska) i Ferrovial Agroman (partner - Hiszpania) na dokończenie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Umowę w tej sprawie podpisano pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach a polską firmą. Opiewa na ok. 904 mln zł. Wykonawcę wybrano w przetargu przeprowadzonym według procedur Banku Światowego (ICB) w którym złożono pięć ofert.

- Do końca 2019 roku zbiornik będzie gotowy i będzie spełniał rolę przeciwpowodziową, żeby ludzie czuli się bezpieczni. To kluczowa inwestycja dla całej doliny rzeki Odry. Nie tylko dla bezpieczeństwa mieszkańców, ale także rozwoju kraju - mówi Mariusz Gajda, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska. Minister podkreślił, że przetarg na wyłonienie nowego wykonawcy został perfekcyjnie przygotowany przez RZGW, co minimalizuje ryzyko powtórki z rozrywki, czyli wydłużenie terminu zakończenia prac lub zerwanie umowy z wykonawcą. Tomasz Cywiński, pełniący obowiązki dyrektora RZGW w Gliwicach wskazuje na olbrzymią skalę przedsięzwięcia. W powierzchni zbiornika zmieściłyby się bowiem takie miasta jak Cieszyn, czy Łaziska Górne.

Czy teraz uda się dokończyć budowę zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny?
Arkadiusz Biernat Ciężki sprzęt wraca na olbrzymi plac budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Ma być gotowy w 2019 r.

- Długość zapory czołowej wynosi 4 km, 10 km lewobrzeżna, a 9 km prawobrzeżna. Szerokość korony zapory wynosi 6 m. Pojemność tego zbiornika wynosi 185 mln m3 wody. Nie ma drugiego zbiornika w kraju z taką rezerwą przeciwpowodziową - mówi Tomasz Cywiński, po dyrektora RZGW.

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny ma ostatecznie kosztować 2,13 mld zł. Zapewni ochronę przeciwpowodziową dla ponad 2,5 mln osób zamieszkujących szereg miast w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.