Czy terminy zakończenia budowy autostrady A1 są aktualne?

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Czy terminy zakończenia budowy autostrady A1 są aktualne?

Janusz Strzelczyk

Wydawało się, że autostrada A1, po latach zawirowań, kolejnych terminów (miała być w całości gotowa na Euro 2012), za dwa lata w końcu będzie gotowa. Dla naszego regionu szczególnie ważny jest odcinek z Pyrzowic do Częstochowy. W kwietniu 2019 roku ma być w pełni przejezdny. Takie są plany Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, które oficjalnie nie zostały zweryfikowane.

Tymczasem mamy alarmujące sygnały, że i ten termin może nie zostać dotrzymany. Nasz informator twierdzi, że kontraktowy termin oddania do użytku odcinka A1, od węzła Rząsawa do węzła Blachownia, 12 kwietnia 2019 roku staje się coraz mniej realny. Dlaczego? Problem w tym, zdaniem naszego informatora, że dwie firmy praktycznie zniknęły z placu budowy. Dwie pracują dalej. Tak ma się dziać na zapleczu budowy wiaduktów, które są szybko wznoszone. O informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Plan był ambitny. Gotową autostradą Gorzyczek do Gdańska pojedziemy w 2019 roku. Takie zapewnienia zrodziły się rok temu w październiku, kiedy Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, podpisywał na terenowej konferencji prasowej, program realizacji ostatniego odcinka autostrady A1 od Częstochowy do Tuszyna. Powiało wtedy optymizmem. Ale obecnie, zamiast optymizmu są obawy, co do zachowania terminu.

Odcinek zarasta trawą. Brak czasu na informacje

W tym roku pojawiły się komplikacje. Przed tygodniem, zwróciliśmy się do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z pytaniem, dotyczącym postępu prac na odcinku autostrady A1 w okolicach Częstochowy. Za budowę odcinka F jest tam odpowiedzialna firma Salini, a kontraktowy termin zakończenia prac to 12.04.2019.

Dalej piszemy:

 • dlaczego termin oddania może być zagrożony,
 • jak się zmieniają kolejne terminy przetargów,
 • jaki jest zapis w warunkach zamówienia.
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.