Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Czy to jest pierwszy krok do budowy unijnej armii?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Bruno Waterfield

Czy to jest pierwszy krok do budowy unijnej armii?

Bruno Waterfield

Zwolennicy ściślejszej federacji oraz takie kraje jak Niemcy uznają decyzję o rozpoczęciu procesu planowania militarnego za początek powstawania wspólnej armii.

W Brukseli 23 kraje Unii Europejskiej notyfikowały przystąpienie do PESCO - Stałej Współpracy Strukturalnej. Stanowi ona główny element tworzonej przez UE współpracy w dziedzinie obrony. To nowy rozdział współpracy w ramach unijnej Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Pierwsze wspólne projekty - ramach prac nad europejskim dowództwem medycznym - będą dotyczyć stworzenia planów budowy szpitala polowego i zespołów ewakuacji medycznej.

Zwolennicy ściślejszej federacji oraz takie kraje jak Niemcy uznają decyzję o rozpoczęciu procesu zintegrowanego planowania militarnego, prac nad uzbrojeniem, wspólnych operacji [wojskowych] oraz [utworzenia] wynoszącego 5 mld euro funduszu obronnego za pierwszy krok na drodze do budowy unijnej armii.

Niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen stwierdziła, że w sytuacji, gdy po zwycięstwie Donalda Trumpa w Europie rosną obawy przed amerykańskim izolacjonizmem, PESCO jako alternatywa dla NATO, stanowi unijną polisę ubezpieczeniową. - Było rzeczą ważną, abyśmy - zwłaszcza po wyborze prezydenta USA- zaczęli organizować się w sposób niezależny. Wiemy, że nikt nie rozwiąże [za nas] problemów bezpieczeństwa. Musimy rozwiązać je jako Europejczycy - oświadczyła von der Leyen.

W wielu misjach udział będą mogły brać także państwa spoza UE. Brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson - ignorując trwający dekady sprzeciw jego kraju wobec takich uznawanych za osłabiające NATO planów - wskazał teraz na przyszłe uczestnictwo Wielkiej Brytanii.

- Wielka Brytania wspiera ten projekt. [Chcemy pełnić] w nim rolę łuków przyporowych wspierających katedrę. To bardzo obiecujące koncepcje - stwierdził Johnson.

Decyzje o notyfikacji podjęto mimo stale obecnych wątpliwości, że nacechowana rozbieżnymi geopolitycznymi interesami UE nigdy nie osiągnie zgody w kwestii rozmieszczenia własnych sił w ewentualnej walce. Początek nowego programu obronnego ma stanowić utworzenie zespołów ewakuacji medycznej. I to mimo że unijne Grupy Bojowe od czasu ich utworzenia w 2005 roku nigdy nie brały udziału w żadnych walkach.

Kraje członkowskie będą musiały przedstawić narodowe plany i zgodzić się na poddanie przeglądowi mającemu określić słabe punkty w poszczególnych armiach. Celem byłoby uszczelnienie luk.

Największą przeszkodą w kwestii nowego programu obronnego może okazać się uzyskiwanie jednomyślnej zgody w niejednorodnej grupie 23 krajów. Mamy do czynienia z szerokim zakresem różnic - obejmującym potęgi militarne jak Francja poprzez nie będące członkami NATO Szwecję i Austrię do Niemiec, które bez uprzedniej zgody parlamentu nie mogą uczestniczyć w żadnych operacjach wojskowych.

Polską, szanowaną siłą militarną, kieruje nacjonalistyczny rząd skupiony przede wszystkim na

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bruno Waterfield

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.