Czy w Katowicach powstanie Śląskie Centrum Innowacji, czyli centrum nauki?

Czytaj dalej
Fot. Polskapress
Justyna Przybytek

Czy w Katowicach powstanie Śląskie Centrum Innowacji, czyli centrum nauki?

Justyna Przybytek

W 2018 roku Katowice ogłoszą konkurs na projekt Śląskiego Centrum Innowacji, czyli centrum nauki. Problem w tym, że brak chętnych, aby w przyszłości dokładać się do utrzymania placówki

Miało być największe na Śląsku, na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, tyle że tańsze w budowie o około 100 mln zł. Tymczasem dziś nie wiadomo, czy i kiedy katowickie centrum nauki w ogóle powstanie. Temat inwestycji utknął, bo brak chętnych, aby w przyszłości dokładać się do utrzymania obiektu. Bez tego Katowice nie będą ruszały z budową.

Inwestycję już w trakcie kampanii przedwyborczej obiecał Marcin Krupa, prezydent Katowic. Ostatnio rozliczył się z realizacji swoich obietnic i przyznał, że ta dotycząca centrum nauki „idzie najoporniej”.

Miasto stoi na stanowisku, że realizację inwestycji rozpocznie, gdy będzie miało zagwarantowane współfinansowanie utrzymania gotowego już centrum. Plan jest taki, aby placówka utrzymywała się z własnych przychodów, dotacji z miasta (50 proc.) oraz dotacji partnerów biznesowych. Tyle że zainteresowanych partnerów brak.

- Niestety do tej pory tej koalicji na rzecz współfinansowania nie udało się z nikim zawrzeć, ani marszałek nie chce do projektu wejść, ani strona rządowa. Jeszcze pracujemy nad tym, myślę że można się spodziewać jakiś efektów - mówił Marcin Krupa podczas konferencji podsumowującej trzy lata jego prezydentury.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.