Czy wiesz, jak przetrwać upały?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Katarzyna Baksalar

Czy wiesz, jak przetrwać upały?

Katarzyna Baksalar

- Trzeba zachować umiar. Dobrze zrobi kąpiel w jeziorze, ale leżenie na plaży w pełnym słońcu już nie - mówi specjalista medycyny ratunkowej. Co jeszcze trzeba wiedzieć, żeby przetrwać „atak” ciepła

Do pierwszych objawów udaru słonecznego należą zmęczenie, bóle głowy, nudności. - Możemy również mieć zaburzenia równowagi czy widzenia – wymienia doktor Aleksander Szczech, specjalista medycyny ratunkowej. Jak podkreśla, ważne jest aby zwracać uwagę na reakcję swojego organizmu i w razie możliwości szukać cienia - jeśli już musimy wyjść na zewnątrz w ciągu dnia.

- Do upałów trzeba podchodzić przede wszystkim ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli jest to możliwe pozostańmy w domu lub w budynku. Ograniczmy swój wysiłek fizyczny i bardzo dużo pijmy - radzi Aleksander Szczech.

W czasie tak wysokich temperatur każdy z nas powinien wypijać przynajmniej dwa i pół litra wody dziennie. Warto też sięgnąć po owoce, np. takie jak arbuz, który ma w sobie dużo soku, a wcześniej schłodzony jest z pewnością smaczną i orzeźwiającą przekąską w ciągu dnia.

–Metodą na ochłodzenie się, są również chłodne okłady, zwłaszcza na głowę i klatkę. Jednak nie za zimne. We wszystkim trzeba zachować umiar. Dobrze zrobi również np. kąpiel w jeziorze. Ale leżenia na plaży w pełnym słońcu, czyli tzw. kąpieli słonecznej przy takiej temperaturze należy unikać - wyjaśnia lekarz.

Warto korzystać ze wszelkich udogodnień takich jak klimatyzacje czy wentylatory. Choć tu także trzeba zachować umiar. Wsiadając do samochodu nie rozkręcajmy klimatyzacji „na full”, ale ustawmy tak, żeby w środku było około 5-6 stopni mniej niż na zewnątrz. Jeśli będziemy korzystać z klimatyzacji niewłaściwie, to może się to dla nas skończyć np. anginą, szokiem termicznym, czy zapaleniem zatok. Jeszcze jednym aspektem groźnym dla naszego zdrowia podczas upałów są poparzenia słoneczne,które powstają przy nadmiernym wystawianiu skóry na słońce. Poparzenie skóry może pojawić się w różnym czasie i zależy od naszej karnacji. Im więcej ochronnego pigmentu w skórze, czyli melaminy, tym dłużej skóra walczy z nadmiarem promieniowania ultrafioletowego, które odpowiada za oparzenia. Najbardziej wrażliwą na słońce skórę mają osoby o jasnej karnacji oraz dzieci.

Oznakami oparzenia słonecznego są takie objawy jak czerwona i nadmiernie ciepła skóra (oparzenie pierwszego stopnia), pęcherze wypełnione płynem (drugi stopień). Do lekarza powinniśmy się udać, kiedy na skórze zaobserwujemy pierwsze bąble z przeźroczystym płynem. Jest to sygnał, że oparzenie jest przynajmniej drugiego stopnia. Trzeci stopień oparzenia słonecznego natomiast to zniszczenie całej warstwy skóry. Dodatkowym objawem jest odczuwalny, bardzo silny ból. Najczęściej z trzecim stopniem lekarze mają do czynienia w przypadku niemowląt, które bez żadnych zabezpieczeń zbyt długo przebywały na słońcu.

Katarzyna Baksalar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.