Czym jest fenomen społeczny Radia Maryja – zbadają w Horzycy

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
JZ

Czym jest fenomen społeczny Radia Maryja – zbadają w Horzycy

JZ

W Teatrze Horzycy w Toruniu powstaje przedstawienie o fenomenie rozgłośni Tadeusza Rydzyka. Premiera spektaklu „Wróg się rodzi” odbędzie się 30 marca.

Jak wskazuje opis spektaklu, ważnym tematem przedstawienia będzie także Radio Wolności i Tysiąca Wzgórz, które nadawało w Rwandzie od 1993 roku do końca masakry mającej miejsce w 1994 r. Rozgłośnia wprost podżegała do nienawiści – spikerzy namawiali do mordowania Rwandyjczyków z plemienia Tutsi. Po zakończeniu wojny domowej kilku dziennikarzy radia zostało skazanych za podżeganie do nienawiści przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Podczas tworzenia spektaklu twórcy będą odpowiadać sobie miedzy innymi na takie pytania jak: Czym jest fenomen społeczny Radia Maryja? Dlaczego niesie jednym strach, a innym nadzieję? Czy w tym nienawistnym sporze mogą być wygrani? A jeśli tak, to co stanie się z przegranymi? Czy Radio Maryja to medium czy narzędzie propagandy? Jeśli jest dziennikarskim medium, to jak ocenić język pogardy, którym się posługuje? A jeśli jest propagandą, to czy działanie dla „dobra ojczyzny” można usprawiedliwić z każdego czynu?”

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
JZ

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.