Czynsz trzeba podnosić co roku. Dla wskaźników banku

Czytaj dalej
Fot. Małgorzata TRzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska

Czynsz trzeba podnosić co roku. Dla wskaźników banku

Małgorzata Trzcionkowska

W tym roku opłaty w budynkach Żagańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego wzrosły średnio o 38 groszy od metra. Kolejna podwyżka w styczniu.

- Już się pogodziliśmy z tegorocznymi podwyżkami - stwierdza Tomasz Szwal, mieszkaniec bloku ŻTBS przy ul. Bema. - Za to od dwóch - trzech miesięcy płacimy niższe czynsze, co jest związane ze zwrotami z wodę i ogrzewanie. W moim przypadku jest to 100 zł, czyli całkiem sporo. Bardzo się z tego cieszę.

Ludzie zdają sobie sprawę, że będą kolejne podwyżki, ale na razie o nich nie myślą, ciesząc się z zaoszczędzonych pieniędzy.
- ŻTBS oferuje mieszkania dla średniozamożnych - tłumaczy Piotr Kowalski, prezes miejskiej spółki. - Czynsz jest tak skalkulowany, żeby mógł być akceptowany przez mieszkańców i wynosi obecnie średnio 9,46 zł za metr kwadratowy.
Ubiegły rok spółka zakończyła z zyskiem wynoszącym ok. 118 tys. zł. Jednak pieniądze te, zgodnie z przepisami nie mogą być przeznaczone na dywidendy, a będą stanowiły wkład własny przy budowie kolejnego bloku, która miała się rozpocząć jeszcze w tym roku. Nie udało się, ponieważ wniosek ŻTBS o kredyt, do Banku Gospodarstwa Krajowego nie został zakwalifikowany. Powodem były wskaźniki i prośba między innymi o plany dotyczące polityki czynszowej na najbliższe 30 lat. - To był powód tegorocznej podwyżki - tłumaczy P. Kowalski. - Bez niej budowa kolejnego segmentu nie byłaby możliwa.

118 tysięcy złotych - z takim zyskiem zakończyło ub. rok Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Radny Dariusz Jadach, który sam jest również mieszkańcem ŻTBS pytał o zarządzanie nieruchomościami. Ile wspólnot zrezygnowało z usług spółki? - Trzy wspólnoty odeszły, za to dwie kolejne powierzyły nam zarządzanie nieruchomościami - tłumaczy prezes. - Powody są różne. Jedna ze wspólnot liczyła na zwroty za ogrzewanie, ale ustalona przez nią zaliczka była zbyt niska, co uniemożliwiło wypłaty.

D. Jadach pytał również o zamówienie mniejszej mocy energii, potrzebnej do ogrzania wody w ŻTBS. - Zamówienie mniejszej energii powoduje, że na przykład na czwartym piętrze są problemy z ciepłą wodą - wyjaśniał P. Kowalski. - To w sumie żadna oszczędność. Prezes zapowiada, że podwyżki czynszów będą co roku. Będą uwzględniały przynajmniej wskaźnik inflacji. - Nie można z nich zrezygnować, jeśli chcemy budować i się rozwijać.

Obecnie w ŻTBS jest siedem bloków, a w nich 205 mieszkań

Żagańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło działalność w 2000 roku. Buduje mieszkania czynszowe pod wynajem. W sierpniu 2001 r. pierwszych 39 rodzin zamieszkało w nowym budynku przy ul. Bema. Obecnie jest tam siedem bloków i 205 mieszkań. Kto chce zamieszkać w ŻTBS nie może mieć tytułu prawnego do innego mieszkania. Musi być zameldowany na pobyt stały na terenie Żagania. Musi też mieć dochody, które pozwolą na płacenie czynszu.

Małgorzata Trzcionkowska

Pracuję w oddziale w Żaganiu. Interesuje mnie to, co się dzieje w moim mieście.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.